Ustalık Belgesi Nedir Nasıl Alınır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre, şartlar kapsamında verilen bir takım belgeler vardır.

Bu belgelerden birisi olan ustalık belgesi herhangi bir mesleğin gerektirdiği bilgi,beceri ve iş alışkanlığı gibi üretim planlayan, problemleri çözebilen hesaplamaları yapabilen kişilere verilen mesleki yeterlilik belgesine ustalık belgesi denmektedir.

Ustalık belgesi bulunan kişiler iş yeri açabilir.

Ustalık belgesini alabilmek için belirli şartlar gerekir.Mesleki eğitim merkezleri tarafından verilmektedir. Belge almak isteyen kişiler bu merkezlere ustalık belgesi almak için başvuruda bulunarak,kanun ve yönetmeliklere göre kişi direkt ustalık sınavına alınır ve ustalık belgesi teslim edilir.

Ustalık belgesi 110 meslek dalı çıraklık eğitimi uygulama kapsamındadır ve bu mesleklerde eğitim sınav ve belgelendirme işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Ustalık belgesi için sizden istenilen gerekli evraklar şunlardır.

Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
Mezun olduğunuz okulun aslı diploması ve fotokopisi
Sağlık raporu
4 Adet resim
Başvuru dilekçesi

Sizlerde yeni bir işyeri açmak veya işinizde ilerlemek için ustalık belgesine sahip olabilirsiniz. Ustalık belgesi alamazsanız, o iş yerini açmanız mümkün değil. Ayrıca ustalık belgesine sahip olmak için 22 yaşınızı doldurmanız gerekmektedir. Belli bir eğitime tabi tutulduktan sonra sınava girip genellikle 2 yıl da bir olan bu sınavı geçerek
elgenizi alabiliyorsunuz. Ayrıca mesleklerinde 5 yıldır çalışanlar için ilkönce kalfalık sınavına alınıp başarılı olanlara ustalık sınavına girmeye hak kazanıyorlar.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


67 − = 58