Konut Kredisi Basvurusu Neden Reddedilir?

Herkesin yaşamları boyunca ideallerinden birisi olan bir eve sahip olmaktır. Günümüzün zor şartlarında ev sahibi olabilmek ne yazık ki artık bankalardan çekilen konut kredileri ile gerçekleşmektedir. Çeşitli bankaların verdiği konut kredilerinin en düşük faizli olanını araştırmak gerekir. Bankaların farklı faiz oranları ve farklı ödeme planlarıyla tüketiciye sunduğu konut kredisi seçenekleri mevcuttur. Bankalara konut kredisi için müracaat ettikten sonra bazen onay verilir,bazende ret cevabı alabilirsiniz. O zamanda aklınıza gelen ilk soru “Konut kredisi neden onaylanmaz?” sorusunun cevabını aramak olur. İşte bizde sizlere aşağıdaki yazımızda bu konuyu bahsedeceğiz.

Bankalara konut kredisi talebinde bulunmak için bazı şartlar aranmaktadır. Müracaat eden kişinin 18ve 65 yaş sınırında olup düzenli gelirinin olması gerekmektedir. Geçmişte kredi kartı veya kredi kullanımınız olmamışsa, bankalarda profiliniz eksik olabilir ve bu sebeple de konut kredinizin onayı gecikebilir veya hiç verilmeyebilir. Bu durumda banka sizden bazı ek gelir belgeleri talep edebilir. Ayrıca daha eskiden alınan bir kredinin ödemesindeki sorunlar, karşılıksız çıkan çekler, geciktirilen veya ödenmeyen kredi kartı borçları, kredi notunuzu düşürerek, konut kredinizin onaylanmasını zorlaştırır. Geçmişte yasal takibi başlatılmış geri ödemeleriniz ise tüm kredi taleplerinizi zora sokabilir. Bankaların parasal durumunuzu inceleyebileceği sistemleri mevcuttur, bu husus göz önüne alınarak konut kredisi kullanmak için önce üzerinizde olan borçları bitirmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır.

Konut kredisine başvururken aynı anda pek çok bankaya başvurmamak gerekir. Bu başvurular bankaların ortak sistemi tarafından görülecektir. Bir bankaya yaptığınız başvuru talebi olumsuz sonuçlandığı takdirde farklı bir bankaya başvurmak daha doğru olacaktır.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


91 − 86 =