Kadınlarda Devletten Süt Parası Nasıl Alınır ?

 Süt parası SSK lı çalışan anneler ve SSK lı çalışan babaların çalışmayan eşleri için alınan paradır. Kanun da süt parası emzirme ödeneği denir. Süt parasını kimlerin alacağı , 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 16 ncı maddesinde düzenlenmiştir.

Mevzuat aynen şöyledir. Sigortalı olarak çalışan kadının doğum yapması halinde kadın çalışana ve Sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe ödenir. Ayrıca sigortalı çalışan babanın sigortalı olmayan eşi için süt parasını alabilmesi için resmi nikahı olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra doğumdan önce resmi nikahı bulunması zorunludur.

Süt parasını almak için bazı şartlar arasında Memurlar : 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memurlar Emekli Sandığına tabidir. Bu ödemeyi kesinlikle alamaz.
4B’li ve 45A’li ve 4D’li Çalışanlar : Bu çalışanlar SSK’ya tabidir. Alabilir. Şartı bulunur.
Erkek Çalışanlar (Babalar) için :
Eşinizin doğum yapması gereklidir.
SSK’li olmanız gereklidir.
Doğumdan önceki bir yıl içinde toplam 120 gün sigorta priminizin yatması gereklidir. Örneğin: Çocuğunuz 1 Şubat taraihinde doğdu. Dolayısı ile sizin 1 şubattan geriye dönük SSK’ya yatmış olan primlerinizin toplamı 120 gün olmalıdır.
Eşinizin çalışmıyor olması gereklidir.
Kadın Çalışanlar İçin (Anneler):
Doğum yapmış olmanız gereklidir.
SSK’lı olarak bir işyerinde çalışıyor olmanız yada çalışmış olmanız gereklidir.
Doğumdan önceki bir yıl içinde toplam 120 gün sigorta priminizin yatması gereklidir. Örneğin: Çocuğunuz 1 Şubat taraihinde doğdu. Dolayısı ile sizin 1 şubattan geriye dönük SSK’ya yatmış olan primlerinizin toplamı 120 gün olmalıdır.
Kocanızın çalışıp çalışmaması bir şeyi değiştirmez.
Eğer işten çıkmış iseniz: Doğumun gerçekleştiği tarihte işten çıkmış yada çıkarılmış olanlar aşağıdaki şartları taşıması halinde elbette emzirme ödeneği alabilir.
İşten çıkarıldığınız tarihten itibaren 300 gün içinde çocuğunuz doğarsa,
Doğum tarihinden öcneki 15 ay içinde en az 120 gün piriş şartı aranır. Bu ödemeyi almak için ise bebeğinizin doğduğu tarihten itibaren 5 yıl süresi bulunmaktadır. Süt parası 2019 yılı içinile 180 TL’dir. Sadece 1 ay alınmaktadır.4A sigortalı anneler doğum yaptıktan sonra hastanede SGK sistemine girer.Siz talepte bulunmadan da Ziraat bankası şubelerine yatırılır.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


− 1 = 1