DÖVİZ HESAPLARIYLA İLGİLİ KISITLAYICI HÜKÜMLER

1 Türkiye’ye getirilmesi zorunlu olan dövizler karşılığında DÇM hesabı açılamaz.

2 Efektif dövizler karşılığında açtırılacak DÇM hesaplarda, ilgililer, yurd dışından geldiklerini pasaport kayıtlariyle ispat etmek ve girişlerinden itibaren en geç 1 ay içinde yetkili Bankalara başvurmak zorundadırlar. Ancak bu hüküm işçilere uygulanmaz. Onlar istedikleri zaman açtırabilirler.

3 DÇM hesaplarına Türk Lirası tevdiat yapılamaz.

4 DÇM hesabından seyahat için alınan dövizlerin, seyahatin gerçekleşmemesi halinde 3 ay içinde aynı hesaba iadesi veya yetkili bankalara satılması gereklidir.

5 Türk parasiyle çek verilmesi veya Türk parası ödenmesi hallerinde bunlardan yapılacak iadeler DÇM hesabına alacak kaydedilmez.

D.Ç.M. HESAPLARINA UYGULANAN KURLAR

1 DÇM hesapları için gerek dövizde ve gerekse efektifte alış kurları üzerinden işlem yapılır. Bir hesaba çeşitli cins döviz yatırılabilir. Yatırılan dövizlerin cari alış kurundan karşılığı Türk Liraları hesaba alacak kaydedilir.

2 Döviz kurlarında bir değişiklik yapıldığı takdirde, hesaplardaki döviz miktarının sabit kalmasını teminen Türk Lirası miktarları kur değişikliği oranında ayarlanır. Böylece döviz ve TL. arasında bir denge sağlanır.
Revaluasyonda yani döviz kurlarının yükselmesi halinde hesap bakiyesinin artırılması için gerekli Türk Liraları Merkez Bankasından istenir.

Devalüasyonda yani Döviz kurlarının düşmesi halinde hesap bakiyesinin azaltılmasında meydana gelen Türk Lirası farkı .Merkez Bankasına devredilir.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


11 + = 21