BANKALARDA KASA KOLAYLIĞI

Bankalar tarafından ticari işletmelere belli amaçlar dışında günlük ödemelerinin karşılanması ya da doğrudan doğruya bu ödemelerin bankaca yapılması için açılan borçlu cari hesapların niteliğini göstermek üzere kullanılan genel bir terimdir. (FacilitĞ de caisse)

Bankalarda gerek açık kredi ve gerekse kefalet karşılığı krediler, gereğine göre “kasa kolaylığı kredisi” veya “mevsim kredisi” şeklinde kullanılmak üzere açılmış olabilirler. Böyle olursa hesaplar esas niteliklerini korumakla beraber işleyiş biçimlerinde özellikle süreler bakımından bazı farklar doğmuş olur.

Kasa kolaylığı biçimindeki açık kredi veya kefalet karşılığı kredi hesapları, günlük ihtiyaçlara cevap veren fakat müteakip günler içerisinde kapatılması gereken bir kredidir.

Uygulamada daha uygun ve kapsamlı bir tanımlama yapılacak olursa kasa kolaylığı; ana para ve diğer kredi kaynaklariyle bitirilecek işlerin herhangi bir aşamasında geçici ihtiyaçları, pek kısa bir zaman için karşılayan bir kredidir. Bu bakımdan kasa kolaylığı hesabının, zaman içerisinde devamlı ve mükerrer tasfiyeler göstermesi ve ölü mevsimlerde kreditör (alacaklı) olarak çalışması gerekir.

Mevsim veya sezon kredisi şeklinde açılmış açık kredi ve kefalet karşılığı kredi hesaplarına gelince, bunlar müşteri tarafından ancak yılın belli mevsimlerinde kullanılabilen kredilerdir.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


95 − 85 =