Alacaklı Bakiye Nedir

Bir hesabın borç ve alacak rakamları arasındaki fark, alacağı gösteriyorsa “Alacaklı bakiye” denir. Bir hesabın alacaklı bakiye vermesi, niteliği ve karakteri icabıdır. Mevduat hesapları gibi. Bu nedenle mutlaka alacaklı bakiye vermesi gereken hesapların borçlu bakiye vermeleri karakterine aykırı düşer. Örneğin : Bir tasarruf veya herhanbi bir ticari hesaptan bakiyesinin üstünde bir ödeme yapılmış olursa o hesap bir açık kredi gibi borçlu bakiye verir. Bunun elbette bir takım hukuki sakıncaları vardır.

Bilançonun pasifindeki hesaplar alacak bakiye verirler. Bu alacaklılık işletmenin kişiliğine karşıdır. Diğer taraftan aktif hesapların bakiyeleri de işletmenin alacakları niteliğindedir. Yani çeşitli şahıs ve hesapların işletmeye karşı borcu demek olduğundan ak tifde yer alırlar.

Bazı hesaplar hem alacaklı, hem borçlu bakiye verebilir 1 Nazım Hesaplar, Muvakkat ve Mutavassıt hesaplar gibi. Örneğin; sürekli olarak kendisiyle iş yapılan bir satıcının hesabı, doğuşu bakımından “alacaklı hesap lar” arasında olmakla beraber, bazı zamanlar satın alınan mal bedelinden fazla peşin ve geçici olarak bir avans verilmiş olsa borçlu duruma düşebilir. O takdirde devre sonların

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


1 + 1 =