2020 GSS Primi Ne Kadar ?

ihtiyac kredisi sartlari ve istenilen belgelerGenel sağlık sigortası GSS primi demek herhangi bir işte çalışmayan primini kendisi ödemek zorunda olanlardır. Ayrıca da GSS primi isteğe bağlı olmayıp zorunlu bir ödemedir. Gss primini ödemeye gücü olmayanlar gelir testine sabit tutularak belirlenmektedir. 2019 yılı için GSS primi 76.74 TL dir.

Gelir testini belirlemek şöyle olmaktadır. Gelir testine girenler aile içinde kişi başına gelir düzeyi 852.67 TL ve bu tutarın altında çıkarsa eğer GSS primi ödemekten kurtulacaklar. Örnek vermek gerekirse aylık gelir net olarak 3.400 TL yi buluyorsa 4 kişilik bir aile de kişi başına gelir 850 TL olduğunda bu ailenin işsiz çocuğu GSS primi ödemez. Çünkü 18 yaşından büyük çocuklar için GSS primi mecburidir.

Bu yaş sınırı lise ve dengi okullar da 20. yüksek öğrenimde bulunanlar da 25 yaşına kadar uzayabiliyor. Bunun yanısıra yüksek lisans yapan bir öğrenci eğer 25 yaşını doldurmuşsa GSS primini kendisi ödemek zorundadır. Üniversitesini 24 yaşında tamamlayan öğrenci 25 yaşını doldurana kadar bu haktan istifade ediyor. GSS prim ödemelerini sabit bir şekilde yapmak gerekmektedir.

Geliri brüt asgari üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken GSS prim tutarı brüt asgari ücretin %3’ü tutarındadır. GSS sigortalı olanlar sadece devlet hastanelerin de değil özel hastaneler içinde geçerlidir.GSS prim tutarı 2020 yılı için 01.OCAK.2020 tarihinden itibaren 84 TL çıkacaktır. Yabancı uyruklu ve izinle Türk vatandaşlığından çıkmış kişiler için de 672 TL olacaktır.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


52 − 50 =