Zirve kadınların!

Tüm bireylerin potansiyellerini tam olarak kullanabilecekleri, görüşlerini ve fikirlerini rahatlıkla paylaşabilecekleri katılımcı bir şirket ortamı yaratmanın; daha yenilikçi ve daha iyi sonuçlar ortaya koyacağına inanan şirketlerden biri de Unilever. Hali hazırda Unilever Türkiye’nin yönetim kadrosunun yüzde 48’sini üst düzey yönetici (direktör) kadrosunun yüzde 50 ‘sini kadınlar oluşturuyor. “Kadın erkek dengesinin olduğu bir organizasyon yaratmak ve sürdürülebilir kılmak amacıyla Unilever Geleceğin Liderleri programı alımlarmda da kadın erkek dengesini gözetiyoruz” diyor Unilever Kuzey Afrika, Ortadoğu, Türkiye, Rusya, Ukrayna&Belarus Bölgesi Liderlik Geliştirme Direktörü İrem Özbalyalı.

Farklılıkların yönetiminde ortak bir kültür oluşturma hedefi belirleyen şirket, bu kapsamda eğitim ve iletişim çalışmaları yürütüyor. Bunların başında da olası önyargıları aşmayı hedefleyen ‘farkındalık oturumları’ var.

Dahiliyetçi liderlik tanımını şirket içerisinde yerleştirmek üzere yapılan “Liderliğin Yeni Yüzü” lansmanıyla Sade Esnek Saygılı Lider (Simple Flexible Res pectful Leadership) kavramını tanıtan şirket, bu alanda farklı bir çalışmaya imza atıyor. 2015 Kadınlar günü çerçevesinde şirket çapında dahiliyetçi davranışlar sergileyen rol modeller seçen Unilever’de, dahiliyet ça lıştayları hız kesmeden devam ediyor. Bunun yanı sıra pek çok şirketin sadece ‘uzun mesai saatleri’ olarak algıladığı esnek çalışma prensibine doğru bir yaklaşım getiriyor Unilever. “İş bir aktivitedir, yer değildir” sloganıyla; esnek çalışma saatleri, iş paylaşımı (job sha ring), yarı zamanlı çalışma, kariyer molası bu yaklaşımın örneklerinden.

Özbalyalı, farklılık yönetimi konusunda pazarda bir örneği daha olmayan uygulamalara imza attıklarını anlatıyor: “Yasal zorunlululk olmadığı halde izin hak edişi, çocuk evlat edinen anne ve babaları da kapsayacak şekilde genişletildi. Yeni ebeveynleri kutlamak ve desteklemek için yeni uygulamalar hayata geçirildi.”
Unilever’de ‘Dünya Kadınlar Günü, Liderliğin Yeni Yüzü 2015’ Finansq

Zirve kadınların!

Yorum Yaz

4 + 1 =