Zaman aşımına uğrayan hesap sorgulama

Bankada unutulmuş olan mevduatlar için belirli düzenlemeler bulunmaktadır. Özel veya devlet destekli her banka için unutulmuş ve zaman aşımına uğramış olan mevduatların aktırılmış olduğu mevduatlar bulunmaktadır. Zaman aşımına uğrayan hesap sorgulama ise her banka doğrultusunda söz konusu olmaktadır. Bankacılık kanunu tarafından 62. Maddeye göre düzenlemesi yapılan bu durum dâhilinde belirli kurallar söz konusu olacaktır.

Zaman aşımına uğrayan hesap sorgulama için yapılan hesap sorgulamalarında düzenlenen kanunda, katılım fonu, emanet, alacaklardan hak sahibi olan kişilerin işlem yapılan tarih üzerinden 10 yıl geçmesi dâhilinde hesabın zaman aşımına uğradığı söz konusu olarak TMSF’ ye aktarılması söz konusu olmaktadır. Bu hesapların sorgulanması için internet üzerinden birçok site bulunmaktadır.

Zaman aşımına uğrayan hesap sorgulama sisteminde, bankaların kendi internet sitelerinde Mayıs ayı sonuna kadar mutlaka ilân olunması da gereklidir. Yasa gereği zaman aşımına uğramış olan her türlü mevduat için devir yeri ise her zaman TMSF olacaktır. Burada kişilerin başvuruları sonucunda geri alımı ise belirli şartlara tabi olacaktır.

Yorum Yaz

34 + = 44