Yurt dışından gönderilen para kaç günde gelir

SWIFT ile uluslararası para transferi yapılması için IBAN gereklidir. Bu işlem için havale veya eft demek çok yanlış olacaktır, bunun adı SWIFT olup Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication kelimesi olan elektronik fon transferi standardıdır. Yurt dışından gönderilen para kaç günde gelir sorusu Türkiye’de farklı olarak değerlendirilebilmektedir. Uluslararası döviz transferinde kullanılır ve ortalama olarak 3 ile 5 iş günü içerisinde tamamlanır. Ancak bazı durumlarda bu süreç uzayabileceği gibi 3 iş günü altında para transferi çok zor ihtimaldir. Türkiye’de genel olarak 5 ile 7 iş gününde işlem tamamlanmaktadır.

Para gelecek karşı ülkenin resmi veya idari tatili ile Türkiye’nin resmi – idari tatiline denk gelmesi süreci uzatmaktadır. Türkiye’ye gelen döviz, gelen bankanın prosedürlerine göre 1 ile 3 iş günü hesabınızdan çekilmemek üzere blokeli olarak bekletilebilmektedir. Bu sayede hem döviz hesapta bekletilerek anında çıkışı engellenir hem de karşı bankadan gelebilecek yanlış hesaba transfer veya hatalı işlemin önüne geçilmiş olur. Transferlerde hafta sonu tatillerinin de hesaba katılmadığını unutmayınız. Bazı durumlarda kredi notu değerinize bakarak banka ödemeyi hesabınıza aktarmak yerine değerlendirme için de size teklifler sunabilmaktedir.

Ödemeniz hesabınıza geldiyse ve internet bankacılığı, şube veya telefon bankacılı üzerinden öğrendiyseniz paranızın döviz hesabınızda olması gerekir. Eğer döviz hesabınızda paranızı göremiyor ancak geldiğinden eminseniz hesabınızın bağlı olduğu banka şubenizi arayarak havuz hesabını kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Bazı durumlarda gelen döviz işlemlerinde para havuzda kalmakta olup banka personelinin dikkatsizliği veya ihmalkârlığı nedeniyle uzun süre havuzda kalabilmektedir. Bu sorunun en hızlı çözümü banka şubenizin havuz hesabını kontrol eden personeli ile iletişime geçerek ödemeniz havuz hesabında beklemedeyse hesabınıza aktarımını anında sağlamaktır.

Döviz hesabınızdaki parayı banka şubesine gitmeden telefon bankacılığı üzerinden bankanızın size sunduğu telefon bankacılığı şifresi veya kredi kartı bilgileriniz ile müşteri temsilcisine vereceğiniz telefon üzerinden talimatla TL hesabınıza o an ki kur üzerinden aktarımını sağlayabilirsiniz. Birçok banka bu işlemi telefon üzerinden de yaparken Türkiye’de bazı bankalar yazılı olarak dilekçe istemektedir.

Eğer paranız 7 iş gününden sonra hesabınıza halen geçmediyse ödemeyi size gönderen ile iletişime geçerek SWIFT makbuzu üzerinden yazan numaraları bankanız şubesi ile paylaşarak ödemenin nerede ve hangi aşamada olduğunu sorgulayabilirsiniz. Bazı durumlarda banka bu işlem için de işlem güvenliği için sizi banka şubesine davet edebilir.

Kaynak: Bankakredinotum

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


24 − 14 =