Yükselen Değer Hayat Kimya

Hayatın Kimyası

40 şirket, 32 marka, 14 ülkeye yayılmış üretim tesisi ve 14 binden fazla çalışan… Hayat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yahya Kiğılı, karakterine pek uyan bir şekilde, sessiz sedasız 2,5 milyar dolar cirolu bir imparatorluk inşa etti. İç pazarda temizlik ürünlerinde dünya devi şirketleri alt etti; ağaç işinde dünyanın yedinci büyük firmasını yarattı. Üstelik bu servete ailenin elindeki gayrimenkul stoku ile İzmir ve İstanbul’da inşa ettikleri projeler dahil değil. FinansQ 100’de bu sene 1,5 milyar dolarlık servetiyle 24’üncü sırada yer alan Kiğılı Ailesi, 2017’de bir dünya milyarderi çıkarmaya doğru hızla koşuyor.

NİLGÜN BALCI ÇAVDAR ÖZER TURAN

Hayat Kimya’nın 22 Nisan’da Kocaeli’de gerçekleştirdiği yeni arge merkezinin açılışı oldukça kalabalıktı. Kentin belediye başkanı, valisi, milletvekilleri ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji eski bakam Fikri Işık’ın katıldığı törende açılış konuşmasını arge merkezi direktörü Fikret Koç yaptı. Hayat Holding İcra Kurulu Başkanı Avni Kiğılı, Fikri Işık’ın yaptığı konuşmadan sonra ancak sahneye çıktı ve çok kısa konuştu. Törende olmasına rağmen Yönetim Kurulu Başkam Yahya Kiğılı söz dahi almadı.

Aslında Hayat Kimya’nın arge merkezi 2012’den bu yana faaliyette. O zamandan beri de arge’ye 100 milyon liraya yakın yatırım yaptılar. Geçen yıl bakanlıktan “sektörünün en iyi arge merkezi” ödülünü de almışlardı. Işık’ın açılışını yaptığı, Kocaeli’deki 5 bin 400 metrekarelik enerji ve çevre dostu yeni binaydı. Buna rağmen protokolün üst düzey hali dikkate alındığında şirket sahiplerinin bu kadar geri planda durması pek alışıldık değil. Ama Hayat Holding’in bu tavrı sadece bu törene özel değil. Şirketlerin görünen yüzü ve sözcüsü yıllardır Hayat Kimya Genel Koordinatörü Orhan İdil ve Hayat Holding Ağaç Grubu Başkanı Haluk Yıldız gibi profesyonellerden oluşuyor.

Yeni fabrikaların açılışı gibi vesilelerle yapılmış ayaküstü sohbetler bir yana hiç röportaj vermeyen babaoğulun birlikte bir fotoğrafını çekmek dahi büyük bir başarı sayılabilir zira hiç de kolay olmadı ve tek bir kare Yahya Kiğılı’ya ‘yeter bu kadar’ dedirtmeye yetti (kapaktaki fotoğraf, baba ve oğlun beraber poz verdiği tek fotoğraf olarak kayıtlara geçmeli). Bu sadece utangaçlık ya da “medyada görünmek istememek” ile açıklanabilecek bir tavır değil. Temelinde Alman Lisesi mezunu, İngilizce ve Almanca olmak üzere iki dil bilen Yahya Kiğılı’nın inandığı değerler ve duruşu var.

MİLYARDER AİLELER

Hayat Holding’in Rusya Federasyonu’ndaki yatırım planın toplam hacmi. Şimdilik 640 milyon doları hayata geçti.

Ancak şirketlerinin ulaştığı bu ölçekten (40 şirket, 32 marka, 27 üretim tesisi ve 14 bin çalışan) sonra “görünmezlik” artık pek mümkün değil. Hayat Kimya’nm 1,3, Kastamonu Entegre’nin de 1,2 milyar olmak üzere 2015 toplam ciroları 2,5 milyar dolara ulaştı. Güncel verilerle bugün bir hesaplama yapıldığında ailenin sadece bu iki şirketten gelen toplam serveti de 2,5 milyar dolar civarında. Bu servetin üzerine Bayrampaşa’daki eski arazilerinde Sur Yapı ile ortaklaşa inşa ettikleri ve nisan ayında açılışı yapılan 530 milyon dolar proje değerine sahip Axis AVM, yine Sur Yapı ortaklığında Kağıthane’de 2013’te açılan ilk Axis AVM ile (onun proje değeri ise 300 milyon dolardı) ailenin kimisi 40 milyon liranın üzerinde sermayeyle kurulmuş irili ufaklı başka gayrimenkul şirketlerini de eklemek gerekiyor. Ayrıca Torun Gayrimenkul ve Sur Yapı ortaklığıyla İzmir, Bayraklı’da marina içeren büyük bir karma gayrimenkul projesi de 2017’de başlayacak.

Geçen yıl şirketlerin hissedarlık yapısında önemli bir değişiklik meydana geldi (Hayat Holding grubun çatı şirketi değil. Aksine holdingin yüzde 66’sı Hayat Kimya’ya ait. Servet dağılımı doğrudan Kastamonu Entegre ve Hayat Kimya üzerinden gerçekleşiyor). Baba Kiğılı, Kastamonu Entegre’de yüzde 29,7, Hayat Kimya’da yüzde 12,64 hisseye sahipti. Kastamonu Entegre’deki hisselerinin yüzde 16’sıyla, Hayat Kimya’nm yüzde 5’ini başta oğlu Mehmet Avni Kiğılı olmak üzere diğer aile üyeleri arasında dağıttı. (Eşi Ayşe Vildan Kiğılı ile kızları Gülsüm Tuba Çizmeci ve Nida Aydın’ın da tüm grup şirketlerinde hissesi bulunuyor. Kastamonu Entegre’de eşinin yüzde 14,4, kızlarının 16,07. Hayat Kimya’da kızları ve eşinin hisse oranlan eşit: yüzde 17,48. Yahya Kiğılı’nın kendisinin hisse oranı ise sadece yüzde 7,77.)

Bu değişimle Mehmet Avni Kiğılı’nın Kastamonu Entegre’deki hisse oranı, yüzde 27’den yüzde 36,4’e yükseldi. Hayat Kimya’daki hisselerinin oranı da yüzde 39,5’e çıktı. Hisse oranındaki artış ve şirketlerdeki büyüme 42 yaşındaki Avni Kiğılı’yı FinansQ’un dolar milyarderleri arasına taşımaya yetiyor. Ekonomideki gelişmelere ve tabii Hayat Holding’in hisse yapısındaki olası değişikliklere de bağlı olarak Avni Kiğılı büyük ihtimalle FinansQ’un 2017 yılında yayımlanacak global zenginler listesinde yer alacak yeni dolar milyarderlerinden biri olacak.

Ama Kiğılı Ailesi “yeni zengin” sayılmaz. Kökleri Malatya’ya dayanan ailenin ilk işi manifaturacılık. Yahya Kiğılı’mn babası ve amcası Malatya’dan sonra 1937’de İstanbul, Sultanhamam’da işleri devam ettirmiş. O dönem şirketin adı Fari ve Avni Kiğılı Kollektif Şirketi’ydi. Yahya Kiğılı’nın amcasının oğlu ve hazır giyim sektörünün tanınmış markası Kiğılı’nın kurucusu Abdullah Kiğılı, Yahya Kiğılı’nın ortaklıktan ayrıldıktan sonra sunta üretimine adım attığını ve “ailenin medarı iftiharı” olduğunu söylüyor. “Hiç kimseyle kavga etmeyen, çok çalışkan çok sebatkar bir insandır” diyor, “İleri görüşlülüğü sayesinde çok çeşitli işlere adım attı ve çok da başarılı oldu. O günlerin yokluğunda sunta en önemli ihtiyaçlardandı. Doğru düzgün bir üretimi de yoktu.”

Yükselen Değer Hayat Kimya_7.jpgYükselen Değer Hayat Kimya_8.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*