YENİ SİLİKON VADİSİ MODELİ: TALLINN

ESTONYA’NIN BAŞKENTİ, SİLİKON VADİSİ MODELİNİ UYGULAMAK İSTEYEN ÜLKELER İÇİN İLHAM VERİCİ BİR YER. START-UP’LARA MÜTHİŞ TEŞVİKLER VAR… VERGİLER DÜŞÜK…

Silikon Vadisi modeli birçok ülke tarafından uygulansa da ufak bir pazar olan Estonya’mn başkenti Tallinn örneği birçok açıdan başarılı bir model oluşturuyor. Grabcad, Playtech gibi 3d yazıcıdan online oyun platformlarına kadar birçok şirket, bol sıfırlı paralarla büyükler tarafından satın alınıyor.

İşte Tallinn’i farklı kılan üç kritik faktör:

1. E-ikamet uygulaması: Uluslararası girişimci veya yatırımcıları çekmek için şehirde ikameti kolaylaştıran bu model birçok bürokratik engeli ortadan kaldırıyor. Lokal yetenek açığı bu yolla kapatılıyor.

2. Start-up kültürü: Hükümet teşvikiyle de desteklenen bu kültür, startup’lara muhteşem bir altyapı sunuyor. Tüm şehir bedava WiFi ile örülü. Ayrıca ekip kurmak için de ideal bir ortam sunuyor. Skype’ı efsane yapan ekibin Tallinn merkezli olduğu akıllarda kalmalı.

3. Vergi politikası: Teknolojik girişimlere uygulanan vergi yüzde 21. Kurumsal vergi oranlarına göre çok düşük. Ayrıca kâr payı dağıtılana kadar da yeni girişimlerden vergi alınmıyor.

Trump’tan liderlere üç iletişim dersi

Son olarak ABD Cumhuriyetçi Parti’den koyduğu başkanlık adaylığı ile adından çok söz ettiren emlak kralı Donald Trump’ın, başta sosyal medya olmak üzere verdiği mesajlar geniş kitlelerce daima takip edildi. Peki Trump bunu nasıl başarıyor? işte üç önemli nokta.

1. Rakibinizden kendinizi farklılaştırın: Çok sayıda Cumhuriyetçi aday arasından sıyrılmak için Trump, rakiplerini biraz da agresif şekilde eleştirdi. Onları rekabetçi olamamakla itham etti. Adaylardan Lindsey Graham’a bu konuda kendisine yardım etmek için numarasını bile verdi. Bu iletişim ile algısını tamamen farklılaştırmayı başardı.

2. Medyada görünür olun: Kampanyasını birçok aday arasından görünür kılmak için medyayı iyi kullanan Trump, bir anda kendini önde giden adaylar arasında göstermeyi başardı..

3. Tartışılmayacak derecede şöhret yaratın: Bu adım Trump’ın uzun yıllardır yaptığı bir şey. Emlak kralı olsa da birçok insan onu çoktandır tanıyor, iyi bir satıcı olarak yaptığı en iyi şey Trump imajını satmaktı.

YENİ SİLİKON VADİSİ MODELİ: TALLINN

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


+ 63 = 73