Yatırım Ortaklığı ne demektir?

Sermaye Piyasası Kanunu’nun “Sermaye Piyasası araçları, gayrimenkul, altın ve diğer kıymetli madenler portföylerini işletmek amacıyla kurulan anonim ortaklıkları” olarak tanımladığı Yatırım Ortaklığı, kısa bir süre öncesine kadar ülkemizde yoktu. Bu alanda ilk adımı Vakıflar Bankası, Haziran 1991′ de atarak “Vakıflar Yatırım Ortaklığı’Yıı kurdu. Türkiye’nin ikinci yatırım ortaklığını ise borsanın en büyük aracı kurumlarından Global Menkul Değerler, Şubat 1992’de “Global Yatırım Ortaklığı” adıyla kurdu. Böylece Türk sermaye piyasasında bir temel taş daha gediğine yerleştirilmiş ve bir önemli bir eksik giderilmiş oldu.

Yatırım Ortaklığı tebliği ise, tanımın çerçevesini biraz daha genişletmiştir. Buna göre Yatırım Ortaklığı, Sermaye piyasası araçlar ile ulusal ve uluslararası borsalarda veya borsa dışı organize piyasalarda işlem gören altın ve diğer kıymetli madenler portföyü işletmek üzere anonim ortaklık şeklinde ve kayıtlı sermaye esasına göre kurulan sermaye piyasası kurumlandır.

Görüldüğü üzere Yatırım Ortaklığı, kayıtlı sermayeli ve halka açık anonim şirkettir. Yatırım Ortaklığı portföyü, örneğin sadece hisse senetleri, tahviller ya da gayri menkul veya altından oluşturabileceği gibi bunların karması da olabilir. İşletilecek portföyün sahibi anonim şirket olduğu için her ortak, şirketteki ortaklık payına göre portföy üzerinde mülkiyet ve söz hakkına sahiptir.

Yatırım ortaklığı kuruluş aşamasında (tedrici usul) veya (ani usul) kuruluşunu tamamladıktan sonra, hisse senetlerini halka arzeder. Küçük yatırımcı böylece herhangi baarketin hisselerin satın aldığı gibi yatırım ortaklığı şirketini de ortağı olur. Yani işletilecek portföyün sahibi anonim şirket olduğu için her ortak, şirketteki ortaklık payına göre portföy üzerinde mülkiyet ve söz hakkına sahiptir. Dolayısıyla Yatırım Ortaklığı şirketinin kullandığı para, yatırımcının hisse senetleri karşılığında ödediği paradır.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*