Virman nedir?

Bankacılık işlemlerinde yerini alan Virman bir şirketten veya hesaptan bir hesaba bankadaki hesaptan belirli bir miktarın başka hesaba para aktarma işlemine virman denmektedir. Virman kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir ve Virman kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

isim, ticaret Para aktarımı dır.

Kısacası para transferi de diyebiliriz. Virman, bir bankadaki hesaptan aynı bankadaki başka hesaba para aktarması biçiminde olabileceği gibi, değişik bankalardaki hesaplara transfer biçiminde de olabilmektedir.

Virman mevduat sahibinin aynı bankada farklı amaçlarla birden fazla hesabının olması durumunda söz konusu olur. Böylelikle Virman ile mevduat sahibi tek bir işlemle bir hesaptan para çekip diğer hesabına para yatırmış olmaktadır.
Para aktarma için sadece mevduat sahibinin talimatı gerekli ve yeterlidir. Talimat olmadan yapılan işlemlerden banka sorumlu kalmaktadır. Mesela repo hesabımdan, şahsi tasarruf hesabıma para naklederken Virman yapabilirsiniz. Hatta bazı bankalar kredi kartı sözleşmelerinde müşterilerinin vadesiz hesabından virman yapılabileceği maddesini eklemektedirler.

Hesabı olan kişiler tarafından bankalara verilen ödeme emirleri anlamında da kullanılır.  Virman işlemi, ATM’lerden, internetten ve telefonla yapılabilmektedir. Virmana örnek vermek gerekirse  vadesiz hesabınızdan yatırım hesabınıza para aktarılması virman yapılması anlamına gelmektedir.  Virmanı çok farklı yollarla da yapabilmektesiniz. Bunlardan bir tanesi banka işlemlerinde gerçekleştirilen virmanlar  ki sadece kimlik belgeniz ile şubenize gitmeniz yeterli olacaktır.  Diğeri ise bazı şubelerde sadece dekontun üzerine imza atılması yeterli bulunurken bazı şubelerden virman talebinde bulunan kişinin bu isteğini yazılı olarak beyan ettiği bir dilekçe ile başvuruda bulunması talep edilmekle olmaktadır. Ayrıca internet şubesi üzerinden kendi virman işlemlerinizi kendinizin gerçekleştirmesidir. Tabii bunun içinde internet şubesine girişinizi sağlayacak kullanıcı kodu ve şifrenizi önceden temin etmiş olmanız gerecektir. internet şubesine giriş yaptıktan sonra hesaplar arası para aktarma alanından işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Virman ücreti alınmamakta olup virman pek çok banka için ücretsiz olarak yapılmaktadır.

finansq (8)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*