Vergi Notu Nedir?

Vergi

Hükümetin 2018 yılında uygulamaya koyduğu vergi mükelleflerine, onların vergilerini ödeme alışkanlıklarına göre verilecek nottur.Vergisini düzenli ödeyen mükellefler için indirimyapmak ayrıca vergisini düzenli ödeyen kişiler için KDV iadesi vergi mükelleflerine yeşil pasaporta sahip olma hakkı sağlanacaktır.

Vergi Notu Belirlemek

Vergi mükellefleri vergi notunu şu şekilde belirleyecekler mükellefleri vergi karnesi verilecek ödeme alışkanşılklarına göre vergi notları bu karneye yazılacaktır. Vergi mükelleflerine A, B ve C olmak üzere üç farklı not verilecek. Vergi mükellefi vergi ödemelerini çok düzenli bir şekilde öderse bu mükellefin notu A+ olacak. Bu not, en yüksek vergi notu olacak. Maliye Bakanlığı tarafından verilecek vergi notu, mükellefin ne kadar vergi indirimi alacağını da belirleyecek. Vergi notu ne kadar yüksekse ödediğiniz vergi notuna o kadar yüksek indirim yapılması uygun görülecek.Fakat vergi ödemelerinizde alabileceğiniz indirim oranı en fazla yüzde beş olacak. Yani yüzde beş, vergi indiriminde üst sınır sayılacak. Vergi notunuz ne kadar yüksek olursa olsun daha fazla indirim almanız mümkün olmayacaktır.

Vergi Notu ve Kredi Notu

Vergi notu aynen kredi notu gibidir. Kredi notu kredi borçlarınızı ne kadar düzenli ödediğinize göre değişmekte. Vergi notu ise vergilerinizden etkilenmekte ve vergi borçlarınızı ne kadar düzenli ödediğinize göre değişmekte.
Vergi notunuz yüksek derecede ise KDV iadenizi yeminli malî müşavir raporu vermeden alabiliyorsunuz. Üstelik sizden mukteza raporu da istenmiyor. Yani hakkınızda vergi uygulaması açısından şüphe duyulan bir konu varsa sizden bu konu hakkında bir rapor istenmeyecektir demek.

Maybe You Like Them Too

Yorum Yaz

70 − 60 =