Türkler dünyada şirket avında

Türkler yurtdışında şirket satuı almaya devam ediyor. Artık sadece bölgede değil dünyalını her yerinde şirket almıyor. 2014’te işlem büyüklüğünde sıçrama yaşandı. Yılda 2-3 milyar dolarlık işlem olurken, Yıldız Holding’in United Biscuits’i 3,2 milyar dolara almasıyla, geçen yıl bu rakam 5 milyar doları aştı. 2014’ün öne çıkan sektörleri ise ulaştırma, nnalat, enerji ve bilişim oldu.

Türkiye, ekonomisindeki sorunlara rağmen büyüme trendiyle, genç nüfusuyla, jeopolitik konumuyla yabancı sermayenin ilgi gösterdiği pazarlardan biri. Stratejik yatırımcılar ve fon şirketleri, Türkiye pazarının güçlü yanlarını dikkate alarak, satın alma & birleşme (S&B) işlemlerine imza atıyor. Buna karşılık son yıllarda Türk şirketlerinin de yurtdışında stratejik gördükleri noktalarda, değerlemeleri de uygun bulmaları halinde, S&B işlemlerine imza atmaya başladıklarını görüyoruz.

Türk şirketleri önceleri kendi pazarı olan bölgede S&B işlemleri yaparken, bugün gelinen noktada dünyanın uzak noktalarında da global ölçekte ses getiren stratejik alımlar yapılıyor. Arçelik’in Grundig ve Defy gibi markaları satın alması ile Yıldız Holding’in (Ülker) Godiva ve United Biscuits gibi markalan satın alması bu anlamda örnek gösterilebilecek işlemler arasında yer alıyor.

SEKTÖR VE ÜLKELER

Yabancı yatırımcıların 2014 yılında Türkiye’de yaptıkları 105 S&B işleminde yaklaşık 7 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştıkları da dikkate alındığında yerli yatırımcıların 5-6 milyar dolarlık yurtdışı işlemlerinin büyüklüğü ayrıca önem kazanıyor.

Türk şirketleri, bu süreçte, yurtdı-şında en çok imalat ve ulaştırma-hiz-met sektöründe satın almalar yaparken enerji ve bilişim alanındaki yatırımlar da dikkat çekti. Yine ABD, Al-

hesaplanıyor. Tabii burada Yıldız Holding’in United Biscuits’i 3,2 milyar dolara satın aldığı gerçeğini unutmamak gerekiyor. Bu işlem olmasaydı 2014’te de 2-3 milyar dolar seviyesinde işlem gerçekleşecekti. TPAO’nun Şah Deniz ve Güney Kafkasya Boru Hattı’ndan pay alması ve BaiTex LLC’yi satın alması, Saygın Grup’un Etiyopya’daki yatırımı, Ar-kas Holding’in İtalya’daki ve Yıldırım Holding’in Kolombiya’daki yatırımları büyüklük açısından önemliydi.

BÜYÜK İŞLEMLER

Son yıllarda Türk şirketleri yurt-dışında 2-3 milyar dolar aralığında S&B işlemi yaparken, 2014 yılında adeta patlama oldu. Türk yatırımcılar geçen yıl yurtdışında 33 işleme imza attı ve yapılan işlem büyüklüğü 5-6 milyar dolar aralığında gerçekleştiği ‘Türk şirketlerinin son yıllarda yurtdışında yaptıkları şirket alımları hacim bazında artıyor. Danışman olarak yer aldığımız Yıldız Holding’in United Biscuits ve Godiva’yı satın alma işlemleri, Türk şirketlerini yüreklendiriyor. Özellikle perakendeciliği ulusal arenada yürüten Türk yatırımcılar, yurtdışına daha yüksek ilgiyle bakıyor. 2015’te S&B piyasasının daha da hareketli olmasını bekliyoruz. Bu zamana kadar Türk şirketlerinin Batı’daki rakipleri kadar sermaye oluşturamadığını görüyorduk ancak bu değişmeye başladı. Yine artık daha fazla denizaşırı S&B işlemleri göreceğiz.”

2014’ün Türk yatırımcılar için globalleşme ve yurtdışına yatırım yılı olacağı şeklinde planlamaların olduğunu söyleyen Grant Thornton Türkiye Başkan Yardımcısı Nazım Hikmet, adet bazında bekledikleri kadar işlemin olmadığını belirtiyor. Önümüzdeki dönemde Çin’e yönelik yatırımların artmasını bekleyen Hikmet, “Çin, yatırımcı çeken bir ülke. Çin bankaları yabancı yatırımcıya borçlanma koşullarını kolaylaştırdı. Bundan faydalanmak isteyen yatırımcılar da gerek Çin’den yatırım malı ithali gerekse direkt Çin’e yatırım imkanları arayışını sürdürüyor. Bunun sonuçlarını yakın zamanda görebiliriz” diyor.

“TÜRKLER DAHA DA HAREKETLENECEK”

DOĞRU FİYATTA HIZLILAR

Ülker, Godiva’yı satın aldığında yabancıların arayarak “Ülker kim, bu parayı nasıl verdi” diye sorduklarını söyleyen EY Türkiye Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Müşfik Cantekinler, “United Biscuits’i satın aldıklarında ise arayıp tebrik ettiler ve devamının gelip gelmeyeceğini sordular” diyor. Cantekinler, Türk yatırımcıların akıllıca yatırım yaptıklannı, fırsat bulduklarında hızlı davrandıklarını, fiyat uygun olduğunda işlemi gerçekleştirdiklerini söylüyor.

2015 yılında da işlemlerin hız kesmeden devamını bekleyen Ata Yatırım Yatırım Bankacılığı Başkanı Ayşegül Yeşilgün Kodal, “Yatırımlar, marka alımı, fabrika alımı veya şirket hissesi alımı gibi çeşitli şekillerde olacak. Özellikle yılın ikinci yarısından itibaren işlemler ivme kazanır” diyor. Perakende ve imalat tarafında işlemlerin yüksek olmasını bekleyen Kodal, yine Avrupa ağırlıklı satın almalar olacağı yorumunu yapıyor. Bu haberi hazırlarken, Eroğlu Grubu’nun Hollandalı moda devi Mexx’i satın aldığı açıklandı.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*