TÜRKİYEDE KONUT SATIŞLARININ DAĞILIMI

Haziran 2016 Haziran 2016 dönemini kapsayan son bir yılda Türkiye genelinde yaklaşık 1,3 milyon adet konut satıldı. Bu satışın yüzde 18,2’si (235 bin) İstanbul’da gerçekleşti.

Aynı dönemde 28 ilde satılan konut sayısı 10 bini aştı. 28 ilde gerçekleşen bu satışlar Türkiye’deki bütün satışların yüzde 82,3’üne denk geliyor.

Daha ödemeye başlamadan,

Mahall Ankara’nın özel peyzajlı yeşil alanlarının içinden geçen yürüme yollarında yürü. Hızını alamazsan koşu parkuruna geç. Eğer yorulursan kafelerde restoranlarda mola ver. Mola bitince mağaza mağaza gez. Gezmek sana göre değilse buhar odasında, saunada rahatla. Rahatlayamadıysan fitness yap. Çok yorucu diyorsan havuzda serinle.

Mahall Ankara’ya gel; ister açık, ister kapalı otoparka aracını park et. Çocuklar oyun alanlarının; eşin ve sen geniş balkonların, kış bahçelerinin tadını çıkar. Henüz evli değilim diyorsan özel depo alanlarına ihtiyacın olacak; hayırlısı olsun. O da burada. 2016’nın ilk üç ayında alınan yapı ruhsatı sayısındaki artış oranı 2011’de meydana gelen depremin ardından Van’da hızla yeni konutlar inşa ediliyor. 2016’nın ilk yarısında kentte satılan 11 bin 811 konutun yüzde 92’si yeni konutlardan oluşuyor. konut fiyatları ortalama yüzde 15 arttı. Üstelik 2016’te araştırmaya dahil edilen 16 ilçeden sadece beşinde fiyatlar yüzde 10’un üzerinde artarken 2016’da bu sayı 13’e yükseldi. Etimesgut, Pursaklar ve Kızılcahamam’da ise prim oranı yüzde 20’yi geçti. Etimesgut kentin en çok dikkat çeken bölgesi. İlçede konut satış fiyatları yüzde 24,4 artarken kira getirisindeki yükseliş de yüzde 29,9 ile yılın en çok kazandıranı oldu.

Emlak piyasasında yabancı yatırımcı etkisi her geçen yıl biraz daha belirginleşiyor. 2013’te yürürlüğe giren Mütekabiliyet Yasası ile yabancıların gayrimenkul alımının önün açılması ilk etapta Türkiye’yi bölgesel bir gayrimenkul pazarı haline getirdi. Dolayısıyla

TÜRKİYEDE KONUT SATIŞLARININ DAĞILIMI_3.jpgTÜRKİYEDE KONUT SATIŞLARININ DAĞILIMI_11.jpgTÜRKİYEDE KONUT SATIŞLARININ DAĞILIMI_5.jpgTÜRKİYEDE KONUT SATIŞLARININ DAĞILIMI_9.jpgTÜRKİYEDE KONUT SATIŞLARININ DAĞILIMI_0.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


− 2 = 1