Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği

Beton 13-15 yıl ile asfaltın yaklaşık üç katı daha uzun süre dayanıyor. Bu basit rakamlar önyargılı olarak ‘pahalı’ diye yaklaştığımız beton yolların avantajlarını anlatmak için yeterli. Ülkemizde yollar yapılırken yukarıdaki soru hiç sorulmuyor. Kara yollarımızın yüzde 99’u hammaddesinin temininde tamamıyla dışa bağımlı olduğumuz asfalt ile döşeli. Peki, beton yollar neden bir alternatif olarak düşünülmüyor? Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Başkanı Şefik Tüzün sektör dinamiklerini kamuoyuna anlatılıyor. ÜNİVERSİTE ve lisansüstü eğitim sırasında yedi yıl yıl İngiltere’de yaşadım. Britanya’da otomobil kullanmak çok keyifliydi, balıksırtı beton yollar tüm kötü hava koşullarına rağmen sanki hiç aşınmıyordu. Yolların düzgünlüğü yollardaki hız ortalamasını Türkiye’nin çok üstüne çıkarırken kaza oranı ise kat ve kat altında kalıyor. Böyle olmasının sebebini yedi yıl boyunca sadece bir kez görmeyi başardığım bir yol tadilatı sırasında anladım. Derinliği yarım metreyi bulan kalın bir tabaka betonu ilk kez orada gördüm. Onca yağmura rağmen bu yollarda ne bir damla su birikiyor, ne de sıcak soğuk değişimi nedeniyle çukurlar oluşuyordu. Yedi yıl sonra Türkiye’ye döner dönmez; bir ay içinde TEM otoyolunda sol şeritte otomobilimin suda kızaklamasından dolayı ölümden döndüğüm bir kaza geçirdim.

Otomobilim pert oldu. Karayolları sol şeritte su birikmesinden dolayı yüzde 100 hatalıydı fakat dava açmadım. Yol ve otomobil ‘tamamlayıcı unsurlar’ Şimdi yurtdışındaki lansmanlara gittiğimizde en çok yollara bayılıyorum. Yollar ve otomobiller ayrılmaz unsurlar. Biri kötüyse diğerinin iyi olmasının pek bir anlamı olmuyor. Gelişmiş ülkelerde yoğun olarak kullanılan beton yollar, ülkemizde sadece belediye il özel idarelerince seyrek olarak tercih ediliyor. Asfalt yollar maksimum dört-beş yıl dayanırken, beton yollar ortalama 13-15 yıl dayanıklılığa sahip. 1 km asfalt yolun ortalama maliyeti 228 bin lirayken, 1 km beton yolun maliyeti ise 258 bin lira. Maliyetler birbirlerine bu Asfalt ile beton yollar arasında seçim yapılabilmeli Belediyelerin haricinde, karayolları da yol yaparken tek alternatifin asfalt kullanımı olmadığını, en az 13 yıl boyunca neredeyse tek bir çukur olmadan dayanabilen sağlam bir alternatifin kullanılabileceği gerçeği yadsınmamalı. Karayollarının verilerine göre ülkemizde 63 bin km yolumuzun yüzde 99’u asfalt ile kaplı.

Bu da ülkemize 63 bin km’nin her beş yılda bir yenilenmesi maliyetini getiriyor. Ülkemizin 25 milyon ton ekstra beton kapasitesi var Asfalt tamamıyla petrol bazlı bir ürün olduğu için tedarikinde ülkemiz dışa bağımlı durumda. Betonda ise durum tam tersi. Çimento sektörü çok rekabetçi kurumsal şirketlerden oluşuyor. Şu anda sektörün 25-30 milyon ton ekstra üretim kapasitesi var. Beton yolların tercih edilmesiyle bu fazla kapasitenin ülke ekonomisine ne kadar büyük katkı sağlayacağı göz önünde bulundurulmalı. Sonuç: Ülkemizin kendi doğal kaynaklarından sağlanacak tedarik ile en az 13 yıl dayanan sağlam yollara ve bariyerlere sahip olmak biz otomobil kullananların en büyük hakkı.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği_0.jpgTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği_2.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


52 − 47 =