TÜRK ÜRÜNLERİ AVRUPA-ABD MARKALARI GİBİ ALGILANACAK

TÜRK ÜRÜNLERİ AVRUPA-ABD MARKALARI GİBİ ALGILANACAK

Ayhan Güner

Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB) Başkanı

İran gibi çok büyük bir ülke ve değerli bir pazar ile alışveriş yapmanın ve ticaret hacmini geliştirmenin başlıca yolu finans kanallarının açılması olacaktır, iki ülkede faaliyet gösteren bankaların karşılıklı ticareti kolaylaştıracağını söylemeliyiz. Önce bankacılık sistemi ve karşılıklı çifte vergilendirme meseleleri ele alınacak doğal olarak. Uluslararası akreditasyona sahip değerli kargo taşıma şirketleri ve sigorta uygulamalarının gelişmesi gerekiyor. Enerji yoğun sektörlerde iranlı firmaların avantajı çok yüksek olacak.

İRAN ORTAKLIĞI BİZE GÜÇ KATACAK

Şükrü Kutlu

GÜBRETAŞ Genel Müdürü ve Razi Petrokimyo Yönetim Kurulu Üyesi

İran’ın P5+1 ülkeleriyle yaptığı müzakereler neticesinde geçtiğimiz ay varılan uluslararası anlaşmayla birlikte ambargonun kalkmasını Razi Petrokimya bağlamında değerlendirdiğimizde bu anlaşmanın İran’daki bağlı ortaklığımızın ürünlerini uluslararası piyasalarda daha rahat ve rekabetçi/ piyasa fiyatlarında satılması konusunda bize güç katacağını söyleyebiliriz. Yeni pazarlara ulaşma, ihracattaki taşıma maliyetlerinin düşecek olması ve bunların yanı sıra para transferlerinde yaşanacak kolaylıkların, satışlarımıza pozitif katkı sağlamasını umuyoruz birlikte bir zamanlar büyüme hızı ile göz kamaştıran Çin’i aratmayacak gibi görünüyor.

Satın alma gücünde iyileşme bekleniyor

Zira uzmanlar anlaşma sonrası İran’ın ekonomik büyüme oranına yüzde 8’lik bir ortalama pay biçiyor. Bu doğrultuda Osman Aksoy’un tespiti oldukça yerinde: “İran’da son beş yıldır yaşanan enflasyon ve işsizlik nedeniyle halkın satın alma gücü azaldı. Fakat önümüzdeki dönemi değerlendirdiğimizde halkın satın alma gücündeki iyileşmeyle kişi başı tüketimin artacağını öngörüyorum” diyor.

İran pazanna ilişkin rakamlar âdeta baş döndürüyor. Fakat her Bond çantasını ka-

panın da iş yapabileceği bir yer değil. Çin pazanndan idmanlı olan yatınmcılar, İran pazannda neye ihtiyaçlan olacağını az çok bilirler. Ufak bir ipucu verelim: Bir yerel partner ile işe girişmek. Tabi öncesinde sağlam bir iş planına ihtiyacınız var. “Türk iş adamlan olarak, İran’ın bugüne kadar sunduğu iş yapma koşullannı değerlendirip, zorluk ve avantajlarının farkında olarak İran’ı sadece bir ihracat ülkesi olarak değil, yatinm ve üretim için de önemli bir pazar olarak değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum” diyor Osman Aksoy. Yeni yatı-nmcılara bir diğer ipucu da Gübretaş Genel Müdürü ve Razi Petrokimya Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Kutlu’dan geliyor.

Gübretaş, 2008 yılında İran’daki Ortadoğu’nun en büyük gübre üretim tesisi olan

Razi Petrokimya tesislerini satın alarak, Türkiye’nin yurtdışındaki en büyük sanayi yatıranının da sahibi oldu. Satın alma sonrasında yapılan ek yatıranlarla ülkede toplamda 1 milyar dolara yakın bir yatıranın sahibi olan Gübretaş, İran pazannı en iyi tanıyan şirketlerden biri. Bu açıdan şirketin başındaki ismin tavsiyesi de oldukça kayda değer. Kutlu, ihracattaki taşıma maliyetlerinin düşecek olmasının ve buna ek olarak para transferlerinde yaşanacak kolaylıkların göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade ediyor. Taşıma maliyetlerine etki eden en önemli unsur, şüphesiz ki petrol.

Iran pazarında başarılı olmanın püf noktalarından biri iyi ilişkileri olan bir yerel ortak bulmak…

TÜRK ÜRÜNLERİ AVRUPA-ABD MARKALARI GİBİ ALGILANACAK

TÜRK ÜRÜNLERİ AVRUPA-ABD MARKALARI GİBİ ALGILANACAK

TÜRK ÜRÜNLERİ AVRUPA-ABD MARKALARI GİBİ ALGILANACAK

TÜRK ÜRÜNLERİ AVRUPA-ABD MARKALARI GİBİ ALGILANACAK

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


45 − = 38