Turizm geliri beklenenin altında kaldı

TURİZM GELİRİMİZ 2014’TE 34,3 MİLYAR DOLAR OLARAK GERÇEKLEŞTİ.

Türkiye 2014 yılında turizmden 34,3 milyar dolarlık gelir elde etti. Bu tutar 2013’e göre yüzde 6,2’lik artışa karşılık geliyor.

Turizmde son beş yılın bilançosu 2013’te turizm gelirimiz 32,3 milyar dolardı. Geçen yıl turizm giderimiz ise yüzde 4,1 arttı ve 5,3 milyar dolardan 5,5 milyar dolara çıktı.

Turizmde 2014 yılı geliri son tahminlerin biraz altında kaldı. Mesela bizim geçen hafta bu sayfalarda yer verdiğimiz en son tahminimiz 2014 yılı turizm gelirinin 34,5-35 milyar dolar arasında çıkacağı yönündeydi. Gerçekleşmenin daha düşük çıkmasının nedeni yılın son çeyreğinde turizm gelirlerinin düşmesi oldu. İlk çeyrekte yüzde 3,4 olan turizm gelirlerindeki artış ikinci çeyrekte yüzde 7,9’a ve üçüncü çeyrekte yüzde ll’e kadar çıkmıştı. Fakat son çeyrekte turizm gelirlerinde yüzde 1,3’lük düşüş yaşandı.

Son çeyrekte ziyaretçi sayısındaki artış epey yavaşlarken kişi başına harcama tutarı da geriledi. Bu da muhtemelen Avrupa’da ekonomide yeniden duraklama yaşanmasından ve de kuzey komşumuz Rusya’daki ekonomik krizden kaynaklandı. Çünkü turizmde en önemli pazarlarımızı Avrupa ülkeleri ile Rusya oluşturuyor. Avrupa’ya ve Rusya’ya ilişkin 2015 yılı beklentileri de olumlu olmadığından, turizmde geçen yılın son çeyreğinde görülen sıkıntı bu yıla da taşınacak gibi görünüyor.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


− 8 = 2