TKDK Mantar Yetiştiriciliği Hibe Kredisi

Evet, değerli arkadaşlar bugün sizlere Mantarcılık, mantar üretimi yapan arkadaşlarımıza devletin sağladığı imkanlar nelerdir, başvuru nasıl yapılır? Kısaca bunlardan bahsedeceğim arkadaşlar, sıklıkla gelen soruların üzerine bunlara ilaveten birkaç tane de konu başlığı oluşturacağım. Arkadaşlar şimdi konumuza başladığımız zaman mantar için hibe desteği sağlayan ülkemizde tkdk var arkadaşlar yani. Burada da bahsetmiş olduğum gibi tarımsal kalkınmayı destekleme kurumu.

Çiftçilik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi tedbir koduyla yatırımların yüzde 65 ine kadar hibe imkanı sağlamaktadır. Arkadaşlar bunu ise daha önceleri benim yanlış hatırlamıyorsam, 2017 yılından önce, Mantarcılık istiridye istiridye veya kültür mantarı için bu şekilde bir destek yoktu arkadaşlar ama 2018 yılı itibariyle desteğiniz var. Bir bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi, adı altında kurulacak olan tesisler için tkdk dan hibe desteği alabiliyorsunuz.

Arkadaşlar bunu alan bir arkadaşımız da var zaten bakın Isparta’da Isparta il koordinatörlüğü paylaşmış genç girişimci Ömer Kahraman, belediyeden kiraladığı küçük bir depoda başlattığı kültür mantarı üretimi tkdk desteğiyle yaptığı Avrupa standartları modern tesisinde devam ediyor.

Birinci çağrı döneminde sunduğu 563.923 tl toplam yatırımı için tkdk’dan 994.569 tl hibe yani tamamen geri ödemesiz olarak bir kredi, geri ödeme aldı diyelim. Evet geri ödemesiz olarak bir kredi ya da ödeme diyelim arkadaşlar 81 doğumlu bu arkadaşımız şuan himayesinde 222 kişi çalışan bi tesis kurdu ve bu tesisin toplam bir buçuk milyon yuvarlak olarak konuşursak hesapların bir buçuk milyon tl ye mal oldu ve cebinden çıkan ise sadece 500.000 tl arkadaşı 1.000.000 tl sini devletten geri aldı arkadaşlar tkdk ile.

Bunun için kabaca nasıl yararlanabiliyorsunuz? Şimdi onlardan bahsedeyim. Ben size şimdi ilk önce kimlerin desteklendiğini söylüyeyim işte 65 yaşında büyük olmamız gerekiyor. Daha önce devletten eğitim almamış olmanız gerekiyor. Ondan sonra en önemlisi ise bu sektör için ihtiyaç olan yerde bu faaliyeti göstermeniz gerekiyor. Yani işte gidip eski şehirde bu faaliyeti gösterirseniz bu yatırımınız için hibe alamazsınız.

Arkadaşlar burada 42 tane il var. Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van Ve Yozgat arkadaşlar.

Yorum Yaz

48 + = 57