A Tipi Yatırım Fonu Pazarı

A Tipi Yatırım Fonu Pazarı’nda seans saati, Hisse Senetleri İkincil Piyasası ile aynıdır.
Bu pazarda baz fiyat, son işlem günündeki işlemlerin ağırlıklı ortalamasının en yakın adıma yuvarlanması ile bulunur. Borsa’da fiyat oluşmadığı günlerde kurucu tarafından o gün için ilan edilen fiyat ( alış ve satış ayrı ilan ediliyorsa ikisinin ortalaması olan fiyat) baz fiyat olarak alınır.
Bu pazarda fiyat marjı, yatırım fonları işlemlerinde uygulanacak fiyat marjı, Hisse Senetleri Piyasası’nda uygulandığı gibi fiyatın yüzde 10 altı ve üstüdür.
Fiyat adımları ise şöyledir: 1 20.000 TL baz fiyat için 50 TL, 20.001 100.000 TL baz fiyat için 100 TL, 100.001 TL ve üstü için 250 TL’dir.
Fon pazarında normal emirler lot olarak verilir. Lot büyüklüğü 1000 adet katılım payı olarak belirlenmiştir. Bir seferde verilebilecek maksimum emir miktarı 100 lottur. Yatırım fonları işlemlerinde verilebilecek minimum özel emir miktarı, Hisse Senetleri Piyasası’nda uygulandığı gibi baz fiyata ve maksimum emir miktarına bağlı olarak belirlenir. Yatırım fonu pazarında blok emir verilemez. Bu pazarda Hisse Senetleri Pi yasası’nda olduğu gibi maksimum 15 işgününe kadar tarihli emir verilebilir. Küsurat emirler ise fiyatsız girilir. Ayrıca bir üyenin sahip olacağı küsurat emirlerinin miktarı, maksimum 999 adettir. Küsurat işlemleri ilgili fonda gerçekleşmiş olan son işlem fiyatından eşleşir. Lot işlemi olmadığı takdirde küsurat emirleri eşleşmez.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*