Tesla Motors’un otomatik pilot modunda giden Model S’si

Teknolojinin İnsanla Sınavı

Kendi kendini süren motorlu araçlarla ilk ölümcül kaza ABD’de yaşandı. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors’un otomatik pilot modunda giden Model S’si, önünde aniden dönüş yapan bir traktörün arkasındaki römorkun altına girdi. Tavanı çöken aracın sürücüsü Joshua Brown hayatını kaybederken araç bir süre kendiliğinden gitmeye devam etti.

Kendi kendine seyredebilen araçlar konusunda önde gelen otomobil üreticileri tüm güçleriyle çalışıyor. Önümüzdeki birkaç yılda bu teknolojinin hızla yaygınlaşması bekleniyor. Bu alanın öncülerinden Tesla Motors kasım ayında ilk kez kendi araçlarının otopilot modunda sürülmesini sağlayan yazılımı çıkarmıştı. Firma bu teknolojinin henüz çok yeni olduğunu, sürücülerin bu modu kullanırken daima tetikte olmaları gerektiğini duyurmuştu.

7 Mayıs’ta ABD’nin Florida eyaletinde meydana gelen kazayı soruşturan yetkililer yaşamını yitiren Brown’ın olay sırasında aracı ve yolu izlemek yerine Harry Potter filmi izlediğini açıkladı. Beyaz renkteki römork, ters yönden gelen güneş ışığının da etkisiyle aracın sensörleri tarafından tespit edilememiş.

Tesla’nın deneysel otopilot işlevi etkinleştirildiğinde, araç ‘bu modda ellerin daima direksiyonda tutulması gerektiğine’ dair bir uyarı veriyor. Eğer eller direksiyondan çekilirse, araç duruyor. Aracının ve otopilot teknolojisinin hayranı olan Brown,

kendine ait YouTube kanalında aracıyla deneyimlerini anlatan çok sayıda video da yayımlamış. Talihsiz adam, hayranı olduğu teknolojinin, aşırı güvenle birleşerek yaşamına mal olacağını hiçbir zaman öngörememiş.

Tesla, General Motor, BMW ve Mercedes gibi önde gelen otomobil üreticileri, kendi kendini süren araçlar konusunda büyük yatırımlar yapıyor. Ama onlardan da önce Google bu teknolojiyi geliştirmek üzere ciddi çalışmalar yapmaya başlamıştı. Görüldüğü gibi otopilotlu araçlar önü

olduğunu gösterİyor.

müzdeki dönemin en büyük teknolojik atılımını gerçekleştirecek. Ancak uzmanlar şu anda kullanılan teknolojilerin, tamamen otomatik sürüş için yeterli olmadığını söylüyor. Ölümlü kazada da anlaşıldığı gibi araçlar üzerinde bulunan kameralar, radar sistemleri, mesafe ölçücü sensörler, traktör römorku gibi yoldan yüksekte bulunan olağan dışı engelleri algılamakta yetersiz kalıyor. Ayrıca tüm bu algılayıcılardan gelen verileri hızlı bir biçimde analiz edip gerekli önlemleri alacak yapay zeka yazılımları da henüz emekleme çağında.

İstatistiklere göre ABD’de yılda

33 bin kişi motorlu araç kazalarında yaşamını yitiriyor. Yine istatistiklere göre bu ölümlü kazaların yüzde 94’ü sürücü hatasından kaynaklanıyor. Hesaplamalara göre ABD’de her 94 milyon mil motorlu araç sürüşünde bir ölümlü kaza oluyor. Tesla kendi araçlarında 208 milyon kilometrelik otopilot sürüşü yapıldığını, bu 208 milyon kilometrelik sürüşte tek bir ölümün gerçekleştiğini belirterek daha deneme aşamasında olan otomatik sürüş sisteminin şimdiden insanlı sürüşlerden daha emniyetli olduğunu savunuyor.

Gerek Tesla gerek diğer otopilot sistemli araç üreticileri, bu teknolojinin şimdilik sadece otoyollarda kullanıma uygun olduğunu, şehir içi trafikte kullanılabilmesi için teknolojinin gelişiminin daha uzun yıllara ihtiyacı olduğunu bildiriyor. Joshua Brown kazasında ters yönden gelen traktörün kontrolsüz kavşakta otopilot aracının önüne doğru dönüş yapması, şehir içi trafiğin komplikasyonlarını çağrıştıran bir durum yaratmış. Bu kaza ABD’de otopilot araçların geleceği hakkında geniş çaplı tartışmaların başlamasına sebep oldu. Kendi kendini süren araçların karıştığı kazalardaki yasal durum, sigorta kapsamları gibi konularda düzenlemeler yapılması gerekiyor.

Trafik kurallarının çok sıkı denetlendiği ülkelerde bile kendi kendini süren araçların kullanımı konusunda derin tartışmalar yaşanırken ülkemize özellikle İstanbul gibi büyük şehirlere bu teknoloji ne zaman gelebilir? O

Tesla Motors’un otomatik pilot modunda giden Model S’si_0.jpgTesla Motors’un otomatik pilot modunda giden Model S’si_1.jpgTesla Motors’un otomatik pilot modunda giden Model S’si_2.jpgTesla Motors’un otomatik pilot modunda giden Model S’si_3.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


+ 15 = 24