TEMİNATA ALINABİLECEK SENETLER

Senetler karşılığı borçlu cari hesapların teminatını genellikle emre yazılı senetler (bonolar) oluşturur. Bu senetlerin, ödeme yeri şehir içi de olur, şehir dışı da olur. Bunda o denli bir sakınca yoktur.

Poliçeler, teminat olarak pek alınmaz. Çünkü poliçenin kabule arzı gerektiği gibi, muhatapları tarafından kabul edilip edilmeyeceği de bilinemez. Ancak muhataba ibraz edilip kabul ettirilmiş yani kabullü bir poliçe; bir bono niteliğini kazanmış sayılır ki bunlar teminata alınabilir.

Çekler de teminat olarak gösterilemez. Çünkü ömrü kısadır, görüldüğünde ödenmesi şarttır, özellikle bir çek, yalnız bankalara çekilebilir. Herhangi bir kişi üzerine çekilen çekin ticari niteliği yoktur. Havale hükmünde sayılır.

İbrazında (görüldüğünde ödenecek) poliçeler de, teminat olarak kabul edilmez. Çünkü bu çeşit poliçelerin ödenme bakımından çekten farkı yoktur. Görüldüğünde derhal ödenmesi gereklidir. Şu halde teminat olarak kabul edilebilecek senetler, genel anlamda şehir içi veya şehir dışı emre yazılı senetler veya bonolardır.

Şehir içi senetler bankanın kurutu olduğu piyasada ödenecek olanlar, şehir dışı senetler ise, bankanın bulunduğu yerden başka bir yerde ödenecek senetlerdir.

TEMİNATA ALINABİLECEK SENETLER

Yorum Yaz

32 − = 28