TEMİNAT MARJI

Ticari senetler karşılığında açılan borçlu hesaplarda, müşterinin çekebileceği miktar, gösterilen teminatın belli bir yüzdesiyle sınırlanır. Yani bu hesaplarda teminat olarak bırakılan senetlerin yüzde yüz veya başabaş bedelleri çektirilmez. Nedeni şu Rehnedilen senetlerin borçluları arasında ödemiyenler ve durumu bozuk olanlar çıkabilir. Bir senedin kesinlikle ödenip ödenmeyeceği bilinmediği için bankalar senet tutarı üzerinden bir ihtiyat payı ayırırlar ki biz buna “marj” diyoruz.

Şu halde marj, bankaya rehin olarak bırakılan senetlerden bazılarının ödenmemesi olasılığına karşı belli bir oranda ayrılan, karşılıktır, bir ihtiyat payıdır.

Bununla beraber, hesap sahibi banka ile arasındaki anlaşmaya dayanarak, rehin ettiği senetler tutarından belli bir marj düşüldükten sonra kalan bakiye kadar hesabından para çekebilir. Örneğin; Bir müşteriye banka tarafından % 20 marjlı bir hesap açılmıştır, bu müşterinin teminat olarak rehin ettiği senetlerin tutarı diyelim ki 100 bin TL. olsa hesaptan çekebileceği miktar 100 bin TL. nın % 20 si 20.000 TL. düşüldükten sonra geriye kalan 80.000. TL. dır.

TEMİNAT MARJI

Yorum Yaz

+ 13 = 20