TASARIM SKALASI

Dünyanın en ince tourbillonlu saatinden sonra Bulgari şimdi Octo serisine dünyanın en ince minute repeater saatini ekledi. Hem de birkaç tasarım farklılığını işin içine katarak… Repetition Minutes ile dünyanın en ince minute repeater kol saatini sektöre kazandırdı. Modelin ilk bakışta dikkat çeken iki büyük -aslında küçük- özelliği var. Bunlardan ilki çapı 40 mm, kalınlığı ise sadece 6.85 mm olan titanyum Bulgari kasası. İkincisi ise kadranda tercih edilen saat göstergeleri. Modelin saat indeksleri baton kesime sahip, ancak üzerinde herhangi bir işleme bulunmuyor. komplikasyonuna sahip olan bir saati gözünüzde canlandırmaya çalışsanız muhtemelen Vacheron Constantin veya Patek Philippe gibi markaların zarif ve bir o kadar da klasik kasa ve kadran tasarımları aklınıza gelir. Genellikle tourbillon ve minute repater gibi büyük emek gerektiren komplikasyonlar yüksek saatçiliğin tarihine saygı duruşunda bulunmak adına daha klasik bir çizgiyle sunulmak isteniyor. Son zamanlarda vintage modellere olan yönelimi de göz önünde bulundurursak sektöre yeni giren minute repeater komplikasyonlu bir modelin de geçmişten izler taşıyacağını beklememiz yanlış olmaz.

Tabii işin içinde öngörülemez İtalyan tasarım anlayışı ve Bulgari yoksa… Octo kasa üzerine geliştirilen Bulgari modelleri, yenilikçi tasarım kodlarının benimsenmesi sebebiyle yüksek saatçilik dünyasındakilerin dikkatini çekebilmişti. Yakın zaman önce dünyanın en ince tourbillonlu saatini yaratan Octo serisi, Octo Finissimo Safkan Mille Miglia Baselworld 2016’da lanse edilen Chopard’ın sportif yarış saati Mille Miglia GTs Automatic speed Black, koleksiyonun en rafine ve sportif üyesi oldu. kullanımının hafiflik etkisinden başka bir yararı daha var. Titanyum altın ve paslanmaz çeliğe oranla sesi daha iyi iletebilen bir yapıya sahip. 9 pozisyonundaki butona basıldığında minute repeater çanları üç farklı tonda sesi seri halde iletiyor. Kasanın arka yüzündeki safir cam sebebiyle de hem mekanizmanın hem de çanların hareketini görmek mümkün. _ 1988 YILI ve Karl-Friedrich Scheufele ismi hem Chopard, hem Mille Miglia hem de spor saatlere merakı olanlar için büyük önem taşıyor. Chopard’ın eş başkanı ve klasik otomobillere olan tutkusuyla tanınan Scheufele, 1988 yılında Chopard ve Mille Miglia arasındaki ortaklığın doğmasına ön ayak olan isim.

Bu yıl Baselworld’de tanıtılan iki Mille Miglia’dan daha genç ve sportif görüneni GTS Automatic Speed Black, şovun daha olgun diğer temsilcisi ise 2016 XL Race Edition. GTS Automatic Speed Black’in toplu görüntüsü başta kauçuk kayışıyla dikkat çekiyor. Dunlop’un vintage Mille Miglia yarış arabalarına tedarik ettiği lastikler üzerindeki izlerden esinlenilerek tasarlanan kayış tıpkı kasada da kullanılan DLC kaplamaya sahip tokayla birleşiyor. Saatin kasası 43 mm çapındaki paslanmaz çeliğin siyah DLC kaplama sayesinde kazandığı görüntü sebebiyle oldukça sportif duruyor. Bununla beraber kasayı kayışa bağlayan kulakçıkların da tok ve kısa duruşu, aynı zamanda kasanın yanlarından destek alarak bir uzantı gibi çıkmasıyla saat bileğe çok rahat bir şekilde oturuyor.

Kadran üzerinde daha önceki Mille Miglia’larda da sıkça kullanılan Rosso Corsa kırmızısı GTS Automatic Speed Black’te de tercih edilmiş. Siyah arka planla kontrast yaratan renk seçimi tarih penceresini çevreleyen ikonik Mille Miglia ambleminde de mevcut. Otomatik kurmalı Chopard kalibresi 01.01-M’i tercih eden Mille Miglia GTS Automatic Speed Black vidalı kasa arkası üzerinde yer alan safir cam sayesinde de görülebiliyor. 60 saatlik güç rezervi bulunan modelin su geçirmezliği ise 100 metre. Chopard bu.

TASARIM SKALASI_6.jpgTASARIM SKALASI_4.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


60 − = 56