TARSİM dünyaya rol model oluyor

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), kâr amacı gütmeyen, tamamen çiftçilerin sürdürülebilir tarım ve üretim yapmalarını sağlayan devlet destekli bir sistem. Dünyada farklı yöntemlerle uygulanan TARSİM modeli, İspanya örneği incelenip üzerinde değişiklikler yapılarak Haziran 2006’da Türkiye’de de devreye alındı. Bugüne kadar da sağlıklı bir büyüme performansı sergileyerek çiftçiye tarım sigortaları konusunda önemli katkılar sağladı.

Göreve Haziran 2014’te atanan TARSlM Genel Müdürü Yusuf Satoğlu’nun verdiği bilgilere göre, sağlanan bu başan yurtdışında da ses getirmiş durumda. Her ay yurtdışmdan 4-5 grup gelip TARSlM yetkililerinden bilgi alıyor. Dünya Bankası’nın Çin ve Kenya hükümetleriyle benzer çalışmaları var, onlar Türkiye’ye gelip inceleme yapıyor. Cezayir’den gelen bir heyet de sistemi inceliyor. İspanyol meslektaşlarına teşekkür eden Yusuf Satoğlu, “Çünkü onlar bilgi paylaşımına çok açık. Kendilerinin deneme yanılma ile yaşadıkları süreçleri biz çok daha hızlı bir zaman diliminde aşıyoruz. Onların hatalarından kendimize dersler çıkarıyoruz” diyor.

Borsa & Finans editörümüz Talip Yılmaz’a konuşan Yusuf Satoğlu, TARSİM’İ şöyle anlattı:

• TARSİM’in devreye alındığı Haziran 2006’dan 2014 sonuna kadar 5 milyon adet poliçe düzenledik. Yaklaşık 72 milyon dekar alan ve 3,3 milyonun üzerinde büyükbaş ve küçükbaş hayvan sigortalandı. Sistemin başlangıcından 2014 yılı sonuna kadar üreticilere yapılan hasar ödemesi 1,6 milyar TL’nin üzerinde. Sistemin başlangıcından itibaren elde edilen toplam prim üretimi ise

2,6 milyar TL. Bunun 1,2 milyar TL’si üreticiden, 1,4 milyar TL’si devlet katkısı şeklinde sağlandı.

• 2014 tarım sektörü açısından Türkiye genelinde ağır hasarların yaşandığı bir yıl oldu. Özellikle kayısı ve fındıkta Malatya ile Ordu ve Giresun üreticileri ağır ziyana uğradı. Bu yıl da ocak ayında narenciyede büyük hasar yaşandı. 10 bin civarında hasar bize ulaştı. TARSlM olarak 2014 yılında 683 bin TL prim üretimi yaptık, 277 bin hasar ihbarı aldık ve 500 milyon TL’nin üzerinde hasar ödedik. Tarsim’in prim üretiminin yüzde 67’si bitkisel ürün sigortalarından, geri kalanı büyükbaş hayvancılık,

seracılık, arıcılık gibi işlerdeki poliçelerden geliyor.

• 2013 yılında tüm tarım sigortası branşlarında ve Türkiye genelinde düzenlenen poliçe sayısı 892 bin adetken, bu rakam 2014 yılında 1,1 milyon adet oldu, iki yılı karşılaştırdığımızda artış oranı yüzde 22 seviyesinde. Sigortalanan varlık değeri 14 milyar TL ve ulaştı. Sigortalanan alan 16 milyon dekarın, küçükbaş ve büyükbaş hayvan sayısı ise 1 milyonun üzerine çıktı. Sigortalı üretici sayısı 300 bin civarında oldu.

• Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) yaklaşık 2 milyonun üzerinde kayıtlı çiftçi bulunuyor. Tarım sigortası alanında Türkiye genelinde bitkisel üretim alanında yüzde 10,9 civarında bir sigortalılık oranı mevcut. ÇKS’ye kayıtlı olanların 2012 yılında yüzde 8 olan sigortalık oranı 2013 yılında yüzde 10,4’e, Temmuz 2014’te ise yüzde ll’in üzerine çıktı. Kaybın büyük olduğu yılların ardından poliçe sayıları daha hızlı artıyor. 2015 yılında poliçe sayısında yüzde 20 civarında, prim üretiminde ise yüzde 13 artış öngörüyoruz. Yeni yıl için hedeflediğimiz prim üretimi 770 milyon TL.

• TARSlM olarak yeni poliçeler üzerinde çalışıyoruz. Kuraklığı teminat altına almak için Diyarbakır, Konya, Ankara ve Edirne’de pilot çalışmalar başlattık. Eğer buradan sonuç alabilirsek, kuraklık sigorta kapsamına girecek. Aşırı yağışların kiraz, incir, pamuk gibi ürünlere zarar verdiğini biliyoruz. Bu konu da sigorta kapsamına alınabilir. Asma yaprağı konusunda Pamukkale Üniversitesi ile birlikte yaptığımız bir çalışma var. Sonuç alabilirsek, asma yaprağı da sigorta kapsamına alınacak. Yine vahşi hayvan saldırıları, ağ ve kafes sigortaları, meyve sebze örtüleri, gül yağı, saman, teminat altına alınabilir.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*