Tarihin En Derin Ekonomik Krizine Doğru

Aydınlanmanın, modern bilimin, sanayi devriminin kaynağı olan Avrupa gerçek bir krizde. Uzun süredir devam eden durgunluk, işsizlik ve kişi başı gelirlerdeki düşüş kıtayı derinden sarsıyor. Genç işsizliği gerçek bir sosyal yara.

Haziran ayında Britanyalılarm Avrupa Birliği’nden ayrılarak yola tek başına devam etme kararı sorunları daha da büyütecek. Avrupa’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra en büyük başarısı olan AB’nin sürekliliği, önümüzdeki dönemde devamlı sorgulanacak.

Almanya 2007’den bu yana toplamda sadece yüzde 6,7 büyüdü. Bu yıllık ortalama yüzde 0,8 demek ve ABD aynı dönemde yıllık yüzde 1,2 büyüdü. Bu oran normal şartlarda başarısızlık demek ancak AB’deki diğer ortaklarına göre daha yüksek.

Euro Bölgesi’nde yılın ikinci çeyreğinde büyüme sadece yüzde 0,3 oldu. Oysa geçen yıl aynı dönemde GSYİH artışı yüzde 1,6 olmuştu. İlk çeyrek büyümesi ise yüzde 0,6’ydı. IMF, Euro Bölgesi’nde bu yıl yüzde 1,6, 2017’de de 1,4 büyüme bekliyor.

Avrupa Birliği ekonomisi ise yüzde 0,4 ile Euro Bölgesi’nden biraz daha hızlı büyüdü. Fransa ve İtalya’daki ekonomik uyuşukluk Euro Bölgesi’ni aşağıya çekiyor. Çünkü 19 üyeli bloktaki yavaşlama, ikinci çeyrekte sıfır büyüme gerçekleştiren Fransa ve İtalya’daki durgunluktan kaynaklanıyor. İyi performansıyla dikkat çeken İspanya ise yüzde 0,7 büyüme ile olumlu katkı yaptı.

Durgunluktaki Yunanistan ise son çeyrekte yüzde 0,3 büyüdü. Euro Bölgesi’ndeki inatçı işsizlik ise hala yüzde 10,1 seviyesinde bulunuyor.

Tarihin En Derin Ekonomik Krizine Doğru_2.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


− 7 = 2