Talih oyunlarında sıradaki liman Balkanlar ve Orta Avrupa

Net Holding, bu yıl içinde Karadağ, Hırvatistan, Makedonya ve Bulgaristan’da olmak üzere Merit markası altında yedi talih oyunları salonunun işletmesine başlıyor. İkinci kuşak yönetici olarak iş dünyasının dikkat çeken isimleri arasında yer alan Hande Tibuk, Bazaar 54 mağazalarında yedi yıl görev yaptı. Lozan’da otelcilik üzerine yüksek lisansını tamamladı ve Viyana merkezli turizm yatırımları danışmanlığı şirketi PKF’te üç yıl çalıştı. NET HOLDING, 2000’li yılların başında Kuzey Kıbrıs’ta Merit markası altında birer otel ve talih oyunları salonuyla hizmet verirken, bugün altı otel ve beş talih oyunları salonu işletmesine sahip bir turizm grubu olarak adada istihdamın önemli bir gücünü oluşturuyor. Grubun konut, villa, residence ve AVM gibi birçok gayrimenkul projesini hayata geçirme planları da var.

Net Holding Genel Koordinatörü Hande Tibuk, Kuzey Kıbrıs’a önyargının çok yüksek olduğu ve barış konuşmalarının neredeyse hiç olmadığı bir ortamda yatırıma başladıklarını belirtiyor ve “Bugün bunun meyvelerini alıyoruz” diyor. Net Holding son dönemde Kuzey Kıbrıs’taki yatırımları, Milli Piyango ihalesi ve finans sektöründeki yeni şirketiyle gündeme geldi. Ancak diğer yandan grup olarak Balkanlar ve Doğu Avrupa’da da kararlılıkla ilerliyorsunuz. Bu gelişmelerin tümü hakkında bir değerlendirme yapar mısınız? Karadağ’da üç, Hırvatistan’da iki, Makedonya ve Bulgaristan’da birer nokta olmak üzere toplam yedi yeni noktada Merit markası altında talih oyunları salonu işletmesine başlıyoruz. Bu noktaların birçoğu bugün itibariyle operasyonel, kalan kısım ise yıl sonuna kadar operasyonel olmuş olacak. Ayrıca bulunduğumuz ülkelerdeki diğer iş fırsatlarını da değerlendirdiğimizi belirtmem gerekir. Net Holding olarak yeni pazar yaratma konusundaki tecrübelerimize çok güveniyoruz. Önümüzde uzun yıllar sürecek bir yolculuk başlıyor. Operasyonlarımızı Avrupa’nın çeşitli ülkelerine taşıyor olmak bizleri çok mutlu ediyor. Turizm sektörüne hakim olan karamsarlıktan neden etkilenmediğinizi sorsak, neler anlatırsınız? Maalesef ülke olarak ciddi bir turizm krizi yaşamaktayız.

Ancak Net Holding’in turizm faaliyetlerinin ağırlığı Kuzey Kıbrıs’ta, Türkiye’deki turizm operasyonumuz çok ufak ölçüde. Kuzey Kıbrıs ayrı bir pazar, yerli yani Türk misafir açısından hiç kaybımız olmadığı gibi artış gözlemliyoruz. Diğer yandan uzun yıllardır kendi pazarlama faaliyetlerimizle oluşturduğumuz yabancı pazar için de aslında Kuzey Kıbrıs Türkiye alternatifi olmaya başladı. Ayrıca, vizyonumuz doğrultusunda büyüme stratejimizin Balkanlar olmasının da bizim için mevcut konjonktürde çok doğru bir karar olduğunu gözlemliyoruz. Örneğin, bu sene Antalya’ya gelemeyen Rus turistin Karadağ’a yönlenmesi bekleniyor. Milli Piyango özelleştirmesi için ilk tekliflerin alınmasına 5 Ağustos’ta başlanacak. Grup olarak bu konudaki planlarınızda bir değişiklik oldu mu? Net Holding olarak Türkiye’deki şans oyunları pazarına ve dinamiklerine inancımız oldukça güçlü. Geçen ihalede maalesef ekonomik şartlardaki negatif yönlü değişimler sebebiyle finansmanı bize tanınan süre içinde sağlayamadık. Fakat Ağustos başında tekrarlanması planlanan ihale için tüm hazırlıklarımızı tamamlamış durumdayız. Stratejik ortağımız dünyanın en büyük piyango operatörü olan Scientific Games ile çok uyumlu bir işbirliği içerisindeyiz.

Talih oyunlarında sıradaki liman Balkanlar ve Orta Avrupa_30.jpgTalih oyunlarında sıradaki liman Balkanlar ve Orta Avrupa_14.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


22 − 13 =