Tahvil ve Bono Piyasası’nın sağladığı yararlar nelerdir?

1)Yatırımcılara : Menkul Kıymetler piyasası yatırımcılara yeni yatırım seçeneklerine hızlı ve düşük bir maliyetle ulaşma imkanı vermektedir. Yatırımcılar, tek bir kuruşla işlem yapmak veya birçok yeri arayarak en iyi fiyata ulaşmaya çalışmak zorunda kalmamakta, emirlerin piyasaya iletilmesini sağlayarak, o anda bulunabilecek en iyi fiyattan, en hızlı ve ucuz bir şekilde işlemlerini gerçekleştirmektedir. Minimum işlem tutarının altındaki emirler de ise, yine piyasada oluşan fiyatlar baz alındığından, yatırımcılara bir referans fiyatı olmaktadır. Günlük Borsa bülteni’nde fiyat ve miktar bilgileri yayımlandığından yatırımcılar daha bilgili olarak karar verebilmektedir.
2) Devlet hâzinesine : Likiditesi yüksek, hızlı ve düşük maliyetli çalışan ikinci el piyasasının faaliyete geçmesi iç borçlanma senetlerinin geniş bir yatırımcı kesimine ulaşmasını sağlamıştır. Bu durum, şu anda yalnızca bankalara yapılan satışlara göre iç borçlanma planlamasını kolaylaştırdığından, borçlanma hacmi ve maliyeti Hazine’nin kontrolü artacaktır.
3) Diğer ihracatçı kuruluşlara : Menkul Kıymetler piyasa sı’nın sağladığı rekabet, likidite, hız ve düşük maliyetler nedeniyle, menkul kıymetleri piyasada işlem gören kuruluşların menkul kıymetlerine olan talep artmaktadır. İkinci el piyasası aktif ve likit olan kuruluşların prestiji artmakta, sermaye piyasasından fon sağlama kapasiteleri yükselmektedir. Böylece, daha kolay, daha düşük maliyetli ve daha büyük miktarlı yeni ihraçlar yapılabilmektedir.
4) Banka ve aracı kurumlara : Banka ve aracı kurumlar ellerindeki fonların yönetiminde yeni imkanlara sahip olmuşlardır. Büyük miktarlarda ve hızlı bir şekilde işlem yapabilmektedirler. Ayrıca, müşterilerine sadece ellerindeki kağıtlarla sınırlı olmayan ve piyasadaki bütün kağıtları içeren geniş bir seçenek sunabilmektedirler. Öte yandan, özel sektör kağıtlarından oluşturmak zorunda oldukları ikinci el piyasanın yüklerinden kurtulmaktadırlar.

Alman tahvil, bono ve gelir ortaklığı senetleri istenildiği takdirde hisse senedinde olduğu gibi hemen satılabilir mi?
Alınmış olan tahviller, bonolar ve gelir ortaklığı senetleri BİST bünyesinde kurulan organize ikinci el piyasa sayesinde kısa sürede işlemiş faizi ile birlikte satılabilmektedir. Yatırımcılar ellerindeki tahvil ve bonoları borsa üyesi banka ve aracı kurumlara satabilecekleri gibi emir vererek bu kağıtların Menkul Kıymetler Piyasası’nda satılmasını da isteyebilirler. Satılmak istenen gündeki fiyat, yukarıda açıklanan piyasa faizi oranı esas alınarak piyasada oluşacaktır.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*