Sosyal Medyadan Para Kazanma

Dünyanın en parlak sporcusu bile bağlam yanlışsa başarılı olamıyor. Futbol yıldızı Cristiano Ronaldo (100 Ünlü listesinde dördüncü sırada) 2016’te “Cristiano Ronaldo: Superstar Skater”ı çıkardı. Oyunda Ronaldo sahada özelliklerini sergilemek yerine Las Vegas sokaklarında skateboard’uyla paparazzilerden kaçıyor. Bu garip ortaklık 1,3 milyon indirmeyle sonuçlandı; bu rakam Ronaldo’nun 219 milyon takipçisinin yüzde 1’i bile değil. Kısa süre önce piyasaya sürülen futbol temalı Kick’n’Run oyunu bile daha iyi performans gösteriyor. Kötü eşleştirilmiş ünlülerin kullanıcı sayılarına da pek faydası olmuyor. Komedyen Gabriel Iglesias ve kule savunma oyunu Timenauts 11 günlüğüne güçlerini birleştirdi. Düşmanlarla savaştığınız oyunun komediyle pek ilgisi yok. Tahminler, Iglesias’m oyuna katkısının 100 bin yeni indirmenin altında kaldığı yönünde.

Ama belki de en büyük ders, dünyanın en büyük yıldızları arasında yer alan Katy Perry’den geldi. Sosyal medyada 210 milyon takipçisi bulunmasına rağmen FORBES’un tahminine göre “Katy Perry Pop” sadece 1,3 milyon kez indirildi ve muhtemelen altı haneli bir gelir rakamının ötesine geçemedi. Oyunun geliştirilmesine harcanan milyonlarca dolar, Perry’ye peşin ödenen minimum garanti ücret ve altı haneli olduğu tahmin edilen tanıtım gideri göz önüne alındığında, bu Glu için tam bir felaket.

Sorun şu ki Katy Perry Pop, Kardashian’m oyununun müziğe dayalı bir versiyonundan fazlası değildi, performansı vasatın üzerine çıkamayan “Britney Spears: American Dream” gibi.

Aynı orijinal Glu oyunundan, Stardom: Hollywood’dan türetilen uygulamada oyuncular kendi müzisyenini yaratıyor, Perry ya da Spears ile arkadaşlık kuruyor ve şarkı söyleyerek zirveye çıkmaya çalışıyor. Müşteriler de bu durumu hemen gördü.

Mobil oyunlar, hit modelini takip ettiği için aynı baskılarla karşılaşıyor. Kardashian’m üvey kardeşleri şubat ayında “Kendall & Kyle” adında bir oyun yayımladı. Bir yan ürünün Glu versiyonu olan oyun, ilk altı haftasında 8,6 milyon dolar kazandırdı gayet iyi ama muhteşem değil. Ve beklenebileceği gibi Kim Kardashian: Hollywood’da bile yavaşlama görüldü: 2016’te gelirler altı ay öncesine kıyasla 2,5 milyon dolar azaldı. Glu’nun kazancı 2013 ile 2014 arasında ikiye katlansa ve sonrasında artmayı sürdürse de, yatırımcılar şirketin aynı başarıyı tekrarlayabileceğinden şüpheli. Son bir yılda piyasa değeri yarı yarıya azalarak 300 milyon dolara inen şirket 2016’te 7,2 milyon dolar net zarar açıkladı. Çarpanı da 10,9 ile piyasanın altında.

Bir sonraki hitin peşinde koşan Glu, birçok kategorinin en büyük yıldızlarıyla anlaşarak taktiğini güçlendiriyor. 100 Ünlü listesinin zirvesinde yer alan Taylor Swift bu yıl içinde bir oyun yayımlayacak. Listemizdeki bir diğer isim, Gordon Ramsay de kısa bir süre önce “Gordon Ramsay Dash”i çıkardı. Kardashian modeli ve kendi uzmanlığıyla tutarlı bu oyun, mevcut bir Glu ürünü olan Cooking Dash’in bir ünlüye dayalı versiyonu. Cooking Dash, 2016’da tahminen 15,6 milyon kez indirildi ve 27 milyon dolar gelir sağladı. Bunlar, Ramsay’nin ateş gücü oyuna eklenmeden önceki rakamlar.

Oyun dışı şirketler de mesajlaşmada artışa neden olan ünlü uygulamalarına giriyor. “Oyunlar ortadan kalkmayacak ama mobil olan her şeyle birleşecek” diyor Wasserman Media Group’un dijitalden sorumlu başkan yardımcısı Zack Sugarman ve “İletişim, sohbet ve emojiyi de buna dahil etmelisiniz ama” diye ekliyor. Kardashian’ın konferans odasında aralık ayında piyasaya sürülen “Kimoji”yle meşgul olmasının nedeni de buydu. O günden beri Kimoji’nin birçok taklidi piyasaya çıktı, basketbolcu Steph Curry’nun Stephmoji’si ve Justin Bieber’ın Justmoji’si gibi.

Kardashian’ın yeni hamlesi, ayda 2,99 dolara, kendisiyle aynı adı taşıyan ve ücretli kullanıcılara özel güzellik tavsiyeleri veren aynı zamanda “Dört Gün Boyunca Saçınızı Yıkamadan Nasıl Yaşarsınız” ve “Bronzlaşmış ve Örgülü” gibi Kardashian içerikleri sağlayan bir uygulama. “İnsanlar bana ‘Teknoloji dünyasına niye giriyor ki? Onun alanı değil. Reality TV’ye bağlı kalsın’ der gibi baktığında ben de ‘hayır’ oluyordum. Bu benim için eğlenceli. Şimdi de Kimoji’yi uygulamayı ve diğer bütün bu fikirleri ortaya atıyorum. Kendimi duracak gibi de görmüyorum” diye anlatıyor bundan sonra yapacaklarını Kardashian. Öyle görünüyor ki mecra ne olursa olsun

Geçen yılın en çok kazanan müzisyeninin Prismatic dünya turnesinden toplam geliri 204 milyon dolar oldu; H&M, Claire’s ve Covergirl ile yaptığı reklam anlaşmalarından da milyonlarca dolar aldı.

Sosyal Medyadan Para Kazanma _1.jpgSosyal Medyadan Para Kazanma _5.jpgSosyal Medyadan Para Kazanma _7.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


− 2 = 3