Şirketler, borsada işlem gören hisselerinin fiyatlarında olağandışı hareketlenme olması haline açıklama yapmak zorunda mıdır?

Borsada hisse senedi fiyatlarında zaman zaman büyük dalgalanmalar olabilir. Bu dalgalanmalar, bazen beklentilere uygun olabileceği gibi, bazen de olağandışı bir şekilde olabilir. İşte Özel Durumların Kamuya Açıklanmasına İlişkin Tebliği, bu konuda bir düzenleme yapmıştır. Buna göre, ortaklıklar, borsada işlem gören sermaye piyasası araçlarının fiyatlarında veya miktarlarında olağan piyasa koullarının gerektirdiğinden farklı ve önemli değişikliklerin ortaya çıkması durumunda, henüz kamuya açıklanmamış bir özel durumun olup olmadığını ve varsa sözkonusu özel durumu derhal açıklar.

Şirketler, yatırımcıların kararlarını ve hisse senedi fiyatlarını etkileyebilecek haberlerin basında çıkması halinde açıklama yapmak zorunda mıdır?
Borsada hisse senedi fiyatlarını, bazen de bir gazete ve dergide ya da bir televizyonda yayınlanan şirketle ilgili bir haber önemli ölçüde etkileyebilir. Bu etkileme, bazen olumlu bazen de olumsuzdur. İşte bu durumda, şirket yöneticilerinin açıklama yapmak zorunluluğu vardır. Özel Durumların Kamuya Açıklanmasına İlişkin Tebliği’ne göre, ortaklıklar hakkında, tasarruf sahiplerinin yatırım kararlarını veya sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını etkileyebilecek öneme sahip, basın yayın organları veya kamuoyunda çıkan ve ortaklığı temsile yetkili kişiler kaynaklı olmayan haber ve söylentilerin varlığı halinde, bunların doğru veya yeterli olup olmadığı konusunda, ortaklıklarca bir açıklama yapılması zorunludur. Ancak kamuya açıklanmış bilgilere dayanarak ortaklık hakkında yapılan yorum, analiz, değerlendirme ve tahminler için şirketlerce açıklama yapılma zorunluluğu yoktur.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*