Siemens’in Bina Teknolojileri

SIEMENS OTOMASYON TEKNOLOJİLERİYLE BİNALAR ŞEHİR GİBİ

Bina otomasyon projeleri, enerji verimliliğini ön planda tutan yeni teknolojileri gerekli kılıyor, Gebze Ar Ge Tesisleri ile Türkiye’de Leed Gold sertifikalı ilk yeşil binasına sahip olan Siemens’in Bina Teknolojileri Birimi, Desigo teknolojisi ve Advantage Navigator platformu ile güvenlikten maliyetlere tüm hesaplamaları detaylı yaparak 40 50 katlı bir binayı küçük bir şehir gibi yönetiyor.

Şehir yaşamının vazgeçilmez unsurları arasında yer alan binalar, enerji tüketimleri ve oluşturdukları sı adası etkisiyle enerji verimliliğine gereksinim duyulmasının başlıca nedeni… 2025’te dünya nüfusunun yaklaşık 8 milyar olacağı ve bu nüfusun yansından fazlasının şehirlerde yaşayacak olması, gelecekte enerji verimliliğini ön planda tutan, gereksiz elektrik, su ve ısıtma/ soğutma maliyetlerini ortadan kaldıran binalan daha sık görecek olmamız anlamına geliyor. Bu sistemin ardında ise kapsamlı bina otomasyon projeleri var…

Enerji tasarruflu ve çevre dostu güvenli binalar ve altyapı konusunda dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Siemens’in sektöre ‘teknoloji ortağı, danışman, hizmet sağlayıcısı, sistem enteg ratörü ve ürün tedarikçisi olarak hizmet veren Bina Teknolojileri Bölümü, enerji yönetim ürünleri ve hizmetlerinin yanı sıra yangın güvenliği, emniyet, bina otomasyonu, ısıtma, havalandırma ve iklim lendirme çözümleri sunuyor. “40 50 katlı yeni bir bina yaptığınızda burayı adeta küçük bir şehir olarak değerlendirmeniz ve başta yangın güvenliği olmak üzere tüm hesaplamalan dikkatlice yapmanız gerekiyor” diyen Siemens Bina Teknolojileri Bölümü Kontrol Ürün ve Sistemleri Pazarlama Müdürü Pınar Çelik’in verdiği bilgiye göre, Türkiye’de tüketilen toplam enerji miktannm yüzde 30’undan fazlası konutlarda gerçekleşiyor. Araştırmalara göre, sanayide en az yüzde 20, ulaşımda yüzde 15, bina ve hizmet sektöründe ise yüzde 30 enerji tasarrufu mümkün. Bina otomasyon sistemleri ve akıllı binalar bu tasarrufa ulaşılmasında oldukça önemli faktörler.

İnşaat sektörü destekliyor

Yarının dünyasının anahtannın sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği olduğunu belirten Çelik, Türkiye’nin enerji verimliliği konusunda belirlediği hedeflere bağlı olarak mevcut bina stoğu ve kentsel dönüşüm uygulamalanmn inşaat sektörünü, dolayısıyla bina teknolojilerini gündemde tuttuğuna dikkat çekiyor. Bina otomasyonu sektörünün de inşaat sektörüne paralel bir gelişim gösterdiğini söyleyen Çelik, bugüne kadar Avrupa’da 1000’den fazla binada enerji sistemlerini yeniden düzenleyerek 110 milyon euro tasarruf elde edilmesini sağladıklannı, bu tutann aynı zamanda 430 bin ton daha az karbondioksit üretildiği anlamına da geldiğini kaydetti.

Siemens’in Bina Teknolojileri Biri mi’nin sunduğu çözümlerle inşa edilen Siemens Gebze Ar Ge Tesislerinin Türkiye’de Leed Gold sertifikalı ilk yeşil bina olma niteliği taşıdığını hatırlatan Çelik, bina otomasyon teknolojileriyle ilgili bilgi verdi. Steffen, “Siemens olarak DESI GO bina otomasyon sistemlerimiz ile bir binanın veya tesisin gereksinimlerini kolayca ve tek elden karşılayabiliyoruz. Sie

Siemens Bina Teknolojileri Bölümü Kontrol Sistemleri Pazarlama Müdürü Pınar Çelik, her bina ve tesis için kendine özel projeler geliştirerek, optimum faydayı yakalamayı hedeflediklerini söylüyor.

Simens Bina Teknolojileri bölümünün sunduğu DESIGO, aydınlatma ve otomasyon sistemlerinden havalandırmaya, yağmur suyunun yeniden kullanımından güneş ışığından daha fazla faydalanmaya kadar pek çok çözüm sunuyor. Bugün, Antalya’daki beş yıldızlı otellerin yüzde 70’in de tercih edilen DESIGO Bina Otomasyon Sistemleri, alışveriş merkezlerinden havalimanlarına kadar pek çok noktada verimlilik sağlıyor” diye konuştu.
3e Electrotech Dergisi Finansq

Siemens’in Bina Teknolojileri

Yorum Yaz

− 1 = 1