SGK İşveren Şikayetleri Nereye Yapılır ?

kredi notum dustugunde ne yapilmasi gereklidirSGK işçi ve işveren şikayetlerinizi Alo 170 hattı en kısa ve etkili yoldan yapılanıdır. Bu hattı kullanarak şikayetinizi kayıt altına aldırabilirsiniz. Ayrıca Alo 170 hattına internet üzerinden de başvurmak mümkündür. Başbakanlık iletişim merkezi kapsamında olan BİMER’e yapılan şikayetler değerlendirilir ve yapacağınız diğer hususlar tarafınıza söylenir. BİMER’e yapılan şikayetler çok hızlı değerlendirilir.

Hatalı tarafın ne yapması konusunda bilgilendirilir. BİMER sadece işçilerin değil işverenlerin de işçilerle ilgili sorunları konusunda yardımcı olmaktadır. 4857 sayılı iş kanununa göre çalışan işçiler işyeri şikayet hattı olan Alo 170′ arayarak şikayette bulunabilirler. Bunun yanısıra işçi ve işveren uyuşmazlıklarında dava açmadan ilkönce arabulucuya başvuru da bulunmak gerekmektedir. Çünkü işten ayrılanların İŞKUR’a şikayet etmesi artık mümkün olmamaktadır. Bu yüzden Alo 170 hattını aramalısınız. Alo 170’in verdiği hizmetler sırası ile soru, öneri, eleştri, ihbar, şikayet, başvuru ve taleplerdir.

Alo 170 hattı haftanın 7 günü ve 24 saat hizmet vermektedri. Bu hat bir şikayet hattı olurken Alo 170’e iletilen tüm şikayetler uzmanlar tarafından cevaplanmaktaır. Eğer bir sonuca varılmamış ise Bakanlık, Sosyal Güvenlik Kurumu ya da Türkiye İş Kurumu’na durum bildirmektedir. İşçinin dilekçe hazırlaması gerekiyorsa, bu durumda Alo 170 hattı tarafından gerekli bilgiler verilmektedir. Dava açılması gereken durumlarda dilekçe hazırlanması gerekebilir.

Yorum Yaz

− 3 = 1