SGK Doğum Parası Nasıl Alınır ?

Sigortalı olarak çalışmakta olan kadınların doğum yapması ile birlikte sahip olduğu haklara, bir yenisi daha eklenmiş durumdadır. SGK doğum parası olarak adlandırılan bu hak dahilinde, kişilerin çocuk sayısına göre devlet desteği alması da mümkün hale gelmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmekte olan bu paralar, analık parası ya da analık geçici iş göremezlik ödeneği şeklinde de bilinmektedir. Sigortalı olarak çalışan kadınların yanı sıra, eşi sigortalı çalışan olan kadınlarımız da bu ödenekten sorunsuz bir şekilde faydalanacaktır. Ancak, eşi sigortalı olarak çalışan kadınlara SGK doğum parası ödemesi yapılabilmesi için bazı özel şartları taşıyor olmaları gerekmektedir. Bu şartlar ise eşinin çalışma durumuna göre belirlenmektedir.

Yeni yasa ile kesinleşmiş olan bu ödeme, tamamen devlet tarafından kişilere ödenmektedir. Doğum sonrasında yapıalcak olan başvurular neticesinde kişilere ödeme yapılması mümkün hale gelecektir.
SGK Doğum Parası Ne kadar Ödenir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yeni doğum yapmış annelere yönelik geliştirdiği bu uygulamada, ne kadar ödeme yapılacağı tamamen yasa ile belirlenmiştir. Yasanın içeriğine bakıldığında ise,

• İlk çocuklar için ödeme 300 TL olarak yapılır.
• İkinci çocuk için yapılacak olan ödeme miktarı 400 TL’dir.
• Üçüncü ve sonrasındaki çocuklar için ise 600 TL ödeme yapılır.

Burada kişilere hatırlatılması gereken özel bir durum da bulunmaktadır. Eğer doğum sonrasında birden fazla çocuk dünyaya getirilmişse, bu durumda ödenecek olan tutarlarda bazı artışlar olacaktır. Buna göre; ikiz çocuk dünyaya getirildiği zaman 700 TL, üçüz çocuk dünyaya getirildiği zaman 1300 TL ve üçten fazla çocuk dünyaya getirildiği durumlarda ise, her bir çocuk için 600 TL ödeme yapılacaktır.
Memur Anneler Doğum Parası Alabilir Mi?

SGK doğum parası, belirttiğimiz gibi sigortalı olarak çalışan annelere yönelik verilmektedir. Kişilerin sigortalı olarak çalışma durumunu yerine getirmeleri durumunda, herhangi bir özel sektörde ya da kamu sektöründe çalışıyor olmalarına bakılmaksızın yukarıda belirtmiş olduğumuz miktarlar dahilinde ödemeleri yapılacaktır. Ancak, başvuru işlemlerinde kamu sektöründe çalışan yani memur olan annelerin biraz daha şanslı oldukları bilinmektedir. Çünkü memur olan annelere bu şekilde ödeme yapılacağı zaman ek bir başvuru işlemine gerek duyulmamaktadır. Doğum yapıldığına dair belge otomatik olarak sistemde görüldüğünden dolayı, memur annelerin ödemeleri doğrudan bir sonraki ayın maaşına yansıtılacaktır.
Memur olan annelerin bu ödemeyi alıp almadıklarını kontrol etmek için ise maaş bordrolarını alarak inceleme yapmaları yeterli olacaktır. Maaş bordrosu üzerinde gelecek olan ödemenin SGK kodu ile yansımış olması gerekmektedir.

SGK Doğum Parası Şartları Nelerdir?

SGK doğum parası alınabilmesi için devlet tarafından belirlenmiş bir takım kurallara uyulması gerekmektedir. Bu kurallara baktığımız zaman ilk olarak doğum sonrasında anne ve bebeğinin hayatta olması gerekmektedir. Bunun dışında da başvuru yapacak olan kişilerin sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Bu şartları tamamlayan kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’na ya da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuruda bulunabilirler.

SGK Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen bu ödeneklerden faydalanabilmeniz için öncelikli olarak şartları yerine getirdiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Şartları yerine getiren kişiler, hastaneden alacakları doğum raporları ile birlikte, Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmelidirler. Burada onlar için hazır halde bulunan başvuru formları bulunmaktadır. Bu formları doldurduktan sonra ilgili memura vermeniz gerekmektedir. İlgili memur aldığı dilekçe ve doğum raporu ile anında işleme başlayacaktır. Buna ek olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde bulunan Sosyal Hizmetler Merkezi’ne giderek de aynı şekilde başvuru yapılabilecektir.

SGK Doğum Parası Nasıl Alınır_20.jpg

Maybe You Like Them Too

Yorum Yaz

− 1 = 4