SGK Çeyiz Parası Nasıl Alınır ?

Genellikle çeyiz parası olarak bilinen ve tamamen devlet bünyesinde verilen ödenek, birçok kişi tarafından karıştırılmaktadır. Çünkü, bu isimle verilen devlet desteğinin evlenecek olan her bireye verileceği şeklinde bir algı oluşmuş olsa da gerçek bunun dışındadır. Çünkü, çeyiz parası başvurusuyapacak olan kişilerin, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’dan yetim aylığı, ölüm aylığı ya da geliri alıyor olması gerekmektedir. Yetim aylığı ya da ölüm aylığı alan kız çocukları, resmi olarak evlilik durumu ile karşılaştıkları zaman doğrudan başvurularını yapıp devlet tarafından tanımlanmış olan bu haktan faydalanabilecektir. Buna ek olarak, yetim aylığı alan erkeklerin bu şekilde bir başvuru yapması ve devlet destekli çeyiz parasından faydalanma şansı bulunmamaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile kız çocuklarının almış oldukları bu aylıklar, bilindiği gibi evlilik durumu söz konusu olduğu zaman kesilmektedir. Bundan dolayı, evlilik durumu ile aylık alamayacak olan kız çocuklarının desteklenmesi amacıyla resmi olarak bu ödeme yapılmaktadır.

SGK Çeyiz Parası Ne Kadar Ödenir?

Çeyiz parası başvurusu yapacak olan kişilerin merak ettiği konulardan birisi de devlet tarafından ne kadar ödeme yapılacağıdır. Çünkü, evlilik durumu söz konusu olduğu zaman aydan aya ödenen ölüm aylığı artık kız çocuklarına ödenmemektedir. 2018 yılı itibari ile yapılacak olan çeyiz parası ödemelerine bakıldığı zaman ne kadar ödeme yapıldığı, kişilerin aylık aldıkları maaş miktarına göre değişkenlik göstermektedir. Bir kereye mahsus olarak verilen bu tutar, evlenecek olan kız çocuklarına aylık gelir miktarının iki yıllık toplamı kadar verilecektir. Yani ölüm aylığı alan kişilerin alacakları toplam çeyiz parası, 2 yıllık toplam ölüm aylığının toplamına eşittir. Örnek ile açıklayacak olursak, ayda 500 TL’lik bir ölüm aylığı alan kişi, devletten bir kereye mahsus olmak üzere 12 bin TL ödeme alacaktır.
Yapılacak olan bu ödemede dikkat edilmesi gereken bir durum daha bulunmaktadır. Evlilik ödeneği ya da çeyiz parası olarak bilinen bu ödeme, kişilerin iş hayatında olmaması durumlarında verilmektedir. Eğer kişilerin sigortalı bir çalışan oldukları anlaşılırsa ödeme hiçbir şekilde yapılmayacaktır.

Çeyiz Parasından Kimler Yararlanabilir?

Çeyiz parası başvurusu yapacak olan kişilerin taşımaları gereken bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara baktığımız zaman, ilk olarak evlilik ödeneği yani çeyiz parası alacak olan kız çocuklarının, ölüm geliri alıyor olması gerekmektedir. Erkek çocuklarının bu şekilde bir devlet ödeneğinden faydalanma şansları ne yazık ki bulunmamaktadır. Buna ek olarak taşınması gereken iki önemli şart bulunmaktadır. Bunların ilki; ölüm aylığı veya ölüm geliri olmak, diğeri ise, kişilerin evliliklerinin bu aylığı aldıkları dönem içerisinde gerçekleşiyor olmasıdır.

Belirtmiş olduğumuz iki şartı da tamamlayan kişiler devlet destekli olarak verilen ve ölüm aylığının iki yıllık toplam tutarı olan çeyiz parasından faydalanabilirler.

Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çeyiz parası başvurusu yapacak olan kişilerin başvurularının Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ile yapılması gerekmektedir. Kişilerin evlenme tarihi, nüfus kütüğüne işlenmediği durumlarda, evlilik cüzdanının ilgili kuruma teslim edilmesi gerekmektedir. 4A ve 4B sigortalılarının hak sahibi olan kızlarının yapacakları bu başvurularda, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ilgili yönlendirmeler yapılmaktadır. Bundan dolayı başvuru yapacak olan kişilerin doğrudan kuruma gitmesi ve görevli tarafından belirlenen adımları takip etmesi gerekmektedir.

4A ve 4B sigortalılarının hak sahibi kızlarının yapacakları bu başvurularda, aynı zamanda Emekli Sandığı’nda bulunan kişilerin hak sahibi kızları da faydalanabilecektir. Bu kişilere ödenen yetim maaşı da aynı şekilde çeyiz parası almaları konusunda yeterli olacaktır.

2018-ceyiz-parasi-nasil-alinir.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


95 − 88 =