SGK Borcu Yoktur Belgesi Nasıl Ve Nereden Alınır?

ihtiyac kredisi sartlari ve istenilen belgelerSGK borcu yoktur belgesi önceki yıllarda Sosyal Sigortalar Kurumu İl ve İlçe Müdürlüklerinden alınabiliyordu. Şimdiler de artık SGK borcu yoktur belgesi çok daha kolay alınabiliyor. Günümüz teknolojisinin getirisi ile internet üzerinden bu belgeyi rahatlıkla Günümüzde kurumlar alabiliyorsunuz. Bu belgeyi alabilmek için bazı koşullar bulunmaktadır. Günümüzde kurumlar işlemlerini internet üzerine taşımaya başladılar.

Devlet kurumlarıda internet ortamında e-Devlet’e taşınmasına ile bazı işlemler doğrudan kurumların internet sayfalarından yapılabiliyor. Eskiden bu kurumlara gidip müracat ederek bu belge alınıyordu. Bu işlem için epey zaman harcamak gerekiyordu.

Ancak SGK kurumu bu belgeyi İnternet Ortamında Verilmesi konulu tebliğ ile bu belgenin internet ortamından temin edilebilmesini mümkün hale getirdi. Böylelikle işverenlere daha kolaylık sağladı. İşverenler istedikleri zaman borcu yoktur belgesini rahatlıkla temin edebiliyorlar

Bu uygulamadan yararlanmak için ilkönce SGK kurumuna başvuruda bulunmak gerekiyor. İşyeri için bir kullanıcı tanımlanması için işverenlerin Gerçek Kişi İşverenler, Tüzel Kişi İşverenler ve Adi Ortaklıklar olarak başvuru yapması gerekiyor. Bu başvurular “e-Borcu Yoktur Taahhüt Belgesi” ve “e-Borcu Yoktur Başvuru Formları” doldurularak yapılmakta ve doldurulan bu belgeler SGK’ya teslim edilir. Daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) internet sitesi olan “e.sgk.gov.tr/wps/portal/anasayfa” ve bu sayfa da en üst kısımda yer alan bölümden “İşveren”e tıklayarak açılan sayfanın alt kısmında yapabileceğiniz işlemleri göreceksiniz.

Burada “e-Borcu Yoktur Uygulaması (4a) butonunu göreceksiniz, butona tıklayın. Ardından açılan sayfanın sağ tarafında “Uygulamaya Giriş” bölümüne tıklayın. Böylece uygulamaya ulaşırsınız. Burada “Kullanıcı Adı, Sistem Şifresi ve İşyeri Şifresi” bilgilerinizi girin ve “Güvenlik Anahtarı”nda yazan kodu doğrulama alanına girip, “Giriş” butonuna tıklayın. Artık SGK Borcu Yoktur belgenizi alabilirsiniz. Bu belge özellikle kredi çekmek, teşviklerden yararlanabilmek, ihaleye girmek gibi birçok farklı nedenlerle istenen SGK Borcu Yoktur yazısı bu işlemleri yapmak için kesinlikle sizden istenir.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


25 − 18 =