Seracılık Hibeleri Ve Banka Kredileri Nelerdir

Ülkemiz de yetiştirilen pek çok ürün de seracılık yapılmaktadır. Seracılık yapılan ürünlerin başında domates, biber, kavun, karpuz gibi ürünlerdir. Seracılık çiftçilerimiz için de küçük alanlarda yapılan ama geliri yüksek olması bu işi cazip hale getiriyor.

Ayrıca Tarım, Gıda ve Hayvancılık bakanlığınca desteklenen ve hibe olarak verilen imkanlar çiftçilerimizi sevindiriyor. Bankalarında 120 ay gibi düşük faizli kredi vermeleri ile bu işi yapmanız için tüm engelleri ortadan kaldırıyor. Seracılığı yapmak ılıman bölgeler için daha uygundur. Bir diğer adı da örtü altı yetiştiriciliği de denen seracılık için bankalar çeşitli kredi olanakları sunuyor.

Seracılığın ılıman bölgelere daha uygun olduğunu yazmştık. Bu ılıman bölgelerin başında sırası ile Antalya, Adana, Mersin başı çekmektedir. Daha sonra İzmir, Muğla, Samsun, Hatay, Yalova, BilecDevletten seracılık destegi yani hibe almak için aranan şartlar arasında ÇKS belgesine sahip olan ve 1 dekar büyüklüğünde serası bulunması devlet kontrollü üretimini yapması aranmaktadır.

Seracılık hibe oranları da aynÜreticilere %50 oranında enerji kaynakları alımı, dekarına göre mazot 4 TL, gübre 5 TL, toprak analizi için 2,5 TL, iyi tarı üretimi için 100 TL, danışman desteği için ise 600 TL ödüyor. Banka desteklerinde ise durum aynen şöyle . bankaların başında yine Ziraat bankası geliyor. Çekeceğiniz kredi yılda 1 defa veya yılda 2 defa geri ödemeli sunuyorlar. Ziraat Bankasının haricindeki bir diğer banka olan Finansbank seracılık yapan çiftçilerimize yatırım zamanındaki harcamaları için %85 oranında kredi vermektedir. Geri ödemeleri ise isteyene yılda 1 defa isteyene ise 6 veya 3 yada ayda 1 olarak düzenlenmektedir. Bankların istedikleri şartlar ise aynen şöyle olmaktadır.
.ÇKS belgeniz
.Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği yaptığınızı gösteren belge
.Harcamalarzıı gösteren faturalar
.Kimlik belgeniz.
.Gerekli görülmesi durumda ipotek veya en az çalışan 2 kefil istenebilir.

Yorum Yaz

90 − = 87