Şekerbank swift kodu

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ın kısa adı olan Swift; uluslar arası bankalar arasında fon transferi standartını sağlayan bir sistem olmaktadır. Bu sistem her bankanın kendi kodları ile tanınmasını sağlar. Şekerbank swift kodu da bu şekilde her bankanın olduğu gibi kendi kodu sayesinde tanınmaktadır. Kurulan bu swift sistemi 1973 yılında kurulmuş olup, 1977 yılında da çalışmaya başlamıştır.

Bu swift denen sistemde bankaların kodu vardır demiş idik. Bu kodlar var 8 ya da 11 karakterden oluşmaktadır. Genel olarak bütün dünyada standart kurallar geçerlidir. Şekerbank swift kodu da tüm bu kodlardan birine sahiptir. Bu kodlar sayesinde uluslar arası bankalar arası fon transferi geçilir.

Şekerbank swift kodu sayesinde örneğin uluslar arası bir platformda Şekerbank dediğiniz zaman karşılık bulamayıp tanınmayabilirsiniz. Fakat Şekerbank’ın swift kodunu belirtir iseniz direk tanıtmış olursunuz. İlk 4 karakter banka kodunu, sonraki iki karakter iso ülke kodunu, sonraki iki karakter yerel kodunu, son üç karakter ise şube kodunu belirtir.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*