Sarp Yachts

70 metreye kadar lüks yatlar inşa etmek için Eti Şirketler Grubu ve Sarp Havacılık Lojistik’in de sahibi olan Kanatlı Ailesi tarafından beş sene önce Antalya Serbest Bölge’de kurulan Sarp Yachts, “Türkiye’nin en ileri teknolojiye sahip tersanesi” olma iddiasıyla ilk projesi 46 metrelik Sarp 46’yı Eylül 2012’de kızağa koymuştu. Bu pek iddialı ilk yat henüz suya inmeden uluslararası Design Et Al, A Design, International Arch of Europe ödüllerinin sahibi olmasıyla iyi sinyaller vermişti. Gövde ve dış çizgileri Tanju Kalaycıoğlu, iç tasarımı ise Adam Lay’e ait süperyat, nihayet mart ayında “La Passion” adıyla suya indi; deniz üzerindeki ince işlerinin tamamlanması ve deneme seyirlerinin ardından haziran ayı sonunda meraklılarına tanıtıldı.

46 metre boy ve 9 metre enindeki La Passion, ilk adımda şezlonglarla tam bir plaj görünümündeki yüzme platformuyla dikkati çekiyor. 16 kişilik yemek masası, yumuşacık oturma grubu ve gizlenebilen geniş ekran

TV’nin bulunduğu havuzluktan cam kapılarla salona ulaşılıyor. Yeşil ve toprak renginin hakimiyeti ve aradaki ağaç ayrıntılarıyla ormanı çağrıştıran salon, sade havasıyla fark yaratıyor. Türkiye’de üretilen meşe mobilyalar, özel bir eskitme tekniği uygulanarak sade bir hava yaratması için İtalya’ya gönderilmiş. Yan yürüme yollarından iskelede olanı mürettebat sancaktaki ise misafirler için tasarlanmış. Teknenin en keyifli bölümlerinden biri olan ön güverteye de bu yoldan ulaşılıyor.

Deniz konseptinin hakim olduğu, tüm vasata yayılmış ana kamara biri kadın diğeri erkeğe ait olmak üzere iki giyinme odası ve iki tuvalete sahip. Banyonun iskele tarafına geniş küvet ve iki tuvaletin ortasında camekanla ayrılan duş yerleştirilmiş. Banyolardaki İtalyan mermerlerin pürüzsüz yüzeyi kumlama yöntemiyle eskitilerek daha doğal bir görünüm sağlanmış. İnşa sırasında kamaralardaki ahşapların birleştiği yerlerde hare uçlarının tam olarak birbirine denk gelmesine dikkat edilmiş. Tıpkı bir yapboz gibi sabırla uğraşılmış. Bunun sonucunda yüzde 40 daha fazla ahşap kullanılmış ancak işçilikte ciddi fark yaratılmış.

Misafir ve mürettebat kamaraları ise alt güvertede konumlandırılmış. Kamaraları birbirine bağlayan bölümde kahve makinesi, buz yapıcı, buzdolabı, çamaşır ve kurutma makinesi gibi donanım, gecenin bir vakti mürettebatı çağırmak istemeyenler için düşünülmüş. La Passion’ın bir başka önemli özelliği her yerinde bulunan eğlence sisteminin iPad’den yönetilebiliyor olması. Işıklar, jaluziler, TV, müzik sistemi, her kamaranın kendine ait iPad’inden ayarlanabiliyor. Bunun yanı sıra tekne sahibi ve kaptan için de tüm tekneyi yöneten bir ana tablet bulunuyor.

Dışarıda sportif hatlarıyla dikkati çeken Azimut Atlantis 43, içeride rafine zevkleri yansıtıyor. Tekne, sahibinin isteğiyle Missoni Home, Loro Piana Interiors ile diğer önemli İtalyan tasarım markalarının kumaş ve dekorasyon öğeleriyle kişiselleştirilebiliyor. Başta ve kıçtaki güneşlenme minderleriyle dış mekanda geniş yaşam alanı sunan Azimut Atlantis 43’ün geniş hard top’ı güneşten ve rüzgârdan koruma sağlarken açılabilen soft top istenildiğinde günışığından daha fazla faydalanma imkanı yaratıyor. Kıç havuzlukta geniş yemek masası, C şeklinde oturma grubu ve mutfağıyla keyifli bir ortam tasarlanmış. Birkaç basamakla inilen yüzme platformu sayesinde hem konuklar hem de su oyuncakları kolayca denizle buluşuyor.

Baş tarafta banyolu ana kamara, kıç tarafta misafir kamarası yer alıyor. Misafir kamarasının yatakları çift kişilik, iki adet tek kişilik ya da ilave üçüncü yataklı olarak tercih edilebiliyor. Vasatta mutfak ve yemek masasının dışında teknede ikinci bir banyo da var. 2XV400 HP Zdrive Volvo Penta D6 motorlarla 33 knot azami hıza ulaşıyor. www.azimutyachts.com.tr

Kıbrıs’ın beş Altın Çıpa ödüllü marinası Karpaz Gate, evrak işlerindeki hızı ve sınırsız kalış süresi gibi avantajlarıyla dikkati çekiyor. Marina Müdürü Deniz Akaltan, “Çeşitli nedenlerle Doğu Akdeniz’den ayrılmaya karar veren teknelerde artış görüyoruz. Karpaz Gate Marina da yeni adres olarak öne çıkıyor. Minimum formalite var; vize, izin yenileme ve evrak işlerinin tümü çok kolay. Vergiden muaf olduğumuz için müşterilerimize daha uygun bağlama ve bakım onarım işlerinde daha hesaplı yedek parçaişçilik ücreti uyguluyoruz. Ayrıca yabancı bayraklı teknelerden KDV veya özel vergi de alınmıyor.”.

Sarp Yachts_0.jpgSarp Yachts_6.jpgSarp Yachts_3.jpgSarp Yachts_1.jpgSarp Yachts_4.jpgSarp Yachts_2.jpgSarp Yachts_5.jpgSarp Yachts_7.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


68 − = 65