Ordino (müşteri emri) nedir?

Yatırımcılar, çalıştıkları banka ya da aracı kurumdan “şu hisseyi al, şu ihsseyi sat” isteğinde bulunurlar. İşte yatırımcıların borsa üyelerine verdikleri bu alım satım emrine “ordino” denir. Ordino yani müşteri emri, değişik şekillerde verilebi lir.Ancak “sıhhat şartı” bakımından yazılı olmasında yarar vardır. Çünkü ordino konusu, yatırımcı borsa üyesi arasında en çok tartışılan konuların başında gelmektedir.

Müşteriler, borsa üyesine verdikleri emirlerinde alım veya satım fiyatlarını belirleyebilecekleri gibi fiyat belirleme konusunda üyeyi serbest de bırakabilirler. Müşteri emirlerinde alım veya satım fiyatları, limitli veya serbest fiyatla olmak üzere iki türlü belirlenebilir:

1) Limitli müşteri emrinde, emri veren, alıcı ise işlemin gerçekleşmesi için kabul ettiği en yüksek fiyatı, satıcı ise satmaya razı olduğu en düşük fiyatı verir.Bu şekilde belirlenen fiyatlara “limitli fiyat” denir. Borsada oluşan fiyat, alım emirlerinde limit fiyatından yüksek ya da eşi ise alım satım borsada oluşan fiyat üzerinden yapılır.

2) Müşteri verdiği emirde fiyatı belirleme konusunda üyeyi serbest bırakmak istediğinde “serbest fiyatla” ibaresini taşıyan emri verir, bu tür emri alan borsa üyesi müşterinin menfaatini gözetme konusunda elinden gelen çabayı göstermek durumundadır.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*