Ölüm Parası nedir Kimlere Ödenir ?

Sosyal Güvenlik Kurumunun sigortalılara maaş ödemesi dışında daha pekçok hizmetini sigortalılara sunmaktadır. Bu hizmetlerinden birisi de ölüm parası yardımıdır. Ölüm parası SGK tarafından vefat eden hak sahiplerinin şartlara uyan yakınlarına yapılan ödemedir. Ölüm parası ödemeleri her yıl değişmekte olup bir kere mahsus yapılmaktadır. Ölüm parası kimlere ödenir konusu ise ölen emekli veya sigortalının eşine, eşi yoksa çocuklarına, çocukları yoksa kardeşlerine bunlardan hiçbiri yoksa eğer cenaze masraflarını karşıladığını belgeleyen diğer kişilere ödenebilmektedir.

Ölüm parasını almak için belli başlı şartlar bulunur. Vefat eden emekli için ödenir. Kendi sigortalılığından dolayı aylık alıyor olması gerekir. Ölüm aylığı, dul ve ya yetim aylığı alanların vefatı halinde emekli ölüm yardımı ödenmemektedir. Vefat eden kişinin en az 360 gün ssk, bağkur, emekli sandığı ya da diğer kapsamlarda ödenmiş primi varsa bu kişiler için de SGK tarafından cenaze masraf parası ödenir. Yani SGK ölüm parası ödenebilmesi için kişinin emekli olması gerekmiyor. Ölüm parası başvurusunu kişinin en son emekli aylığı aldığı il/ilçe Sosyal Güvenlik Merkezine, eğer emekli değilse en son çalışmasının bulunduğu SGK’ya yapılabilir. Başvuruyu yaptıktan sonra sizden istenecek belgeler şunlardır.

.SGK Cenaze ödeneği formu
.Bu formu dodurarak muhtara onaylatmak gerekir
.Ölüm parası almak isteyenin kimlik fotokopisi
.Ölen kişinin ölüm belgesi

Ölüm parasını almak için başvurunuzu 2 ya da 3 ay içinde yapmalısınız. Zaman aşımı ise 5 yıldır. Cenaze ödeneği tutarı her yıl bir önceki yıl için Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranında artırılarak belirlenmekte olup, 2019 yılı için ödenen cenaze ödeneği tutarı 715.00 TL’dir.

Yorum Yaz

58 − = 55