Öğrenciler ve Yeni Başlayanlar İçin Evden Para Kazanma Yöntemleri

Herkese merhaba, bu yazımda hem öğrenciler, hem de yeni mezun olanlar için kolay para kazanma yöntemlerinden bahsedeceğim. Umarım faydalı bulur ve keyifle izlersiniz. Kolay para kazanma yöntemlerine geçmeden önce öncelikle üniversitede şuan okuyan öğrenciler için söyleyebileceğim ilk şey tabii ki işten önce her zaman önceliğiniz eğitiminiz ve okul olmalı. Özellikle ilk seneler için zaten bunu çok fazla önermiyorum şahsen. Çünkü ilk sene biliyorsunuz ki okul hep adaptasyon oluyor. Ama eğer okulunuza adapte olduktan sonra uygun zamanlarınız olacaksa kesinlikle bu iş fırsatlarını değerlendirerek hem tecrübe kazanabilir aynı zamanda da para kazanabilirsiniz. Eğer ailenize yük olmak istemiyorsanız. İlk madde ile başlayalım.

En bilineni yetkin olduğunuz alanla alakalı freelance yani dışardan hiçbir şirkete bağlı kalmadan serbest yapacağınız işler. Örnek veriyorum grafikerlik okuyor olabilirsiniz görsel iletişim tasarımı okuyabilirsiniz. İllüstrasyon, grafik aklınıza ne geliyorsa, ya da fotoğrafçılık. Okuduğunuz bölümle alakalı bir çok freelance dışardan iş yapabilirsiniz hiçbir şirkete bağlı kalmadan. Çok fazla zamanınızı ayırmadan hem derslerinize hem de bu şekilde işinize zaman ayırarak hem portfolyo oluşturabilirsiniz hem para kazanabilirsiniz aynı zamanda da tecrübe kazanabilirsiniz. Bunun için hem yurtdışında hem de ülkemizde bir çok site var. Buraya kendi CV’nizi koyuyorsunuz. Aklıma gelenleri zaten hepsini bu arada yazıda baştan söylemiş olayım. Bütün bildiklerimi kullandıklarımı bizzat memnun kaldığım web sitelerini yerli ve yabancı olmak üzere hepsini yazının açıklama kısmına ve bu yazı ile alakalı makaleyi mutlaka ekleyeceğim. Oradan da zaten yazı bittikten sonra siteleri de tek tek incelersiniz. Örnek veriyorum siz dediğim gibi bir grafikerlik öğrencisisiniz üniversitede.

Bununla alakalı bir iş yapmak isterseniz bu sitelere girip kendinizi anlatıyorsunuz ve size gelen işleri de değerlendirip bu işlerle birlikte de harika bir portfolyo hazırlayıp ilerde gireceğiniz reklam ajansları ya da diğer şirketler için de elinizde hazır bir portfolyonuz olmuş oluyor. Aynı zamanda da cep harçlığınızı çıkartmış oluyorsunuz. Aklıma ilk gelenlerden bir tanesi yabancılarda “freelancer.com” var. “fiverr. com” var, ben çok fazlasıyla kullandım. Türkiye’de “armut.com” var. Diğeri de “bionluk.com”. Bu madde yazı yazmayı çok seven ya da kariyerini daha böyle editörlük ya da böyle gazete dergi gibi alanlara kaydırmak isteyenler için gerçekten çok çok faydalı olacak. Bu arada sadece gençler için değil bu maddeyi her yaştan yazı yazmayı seven herkes kullanabilir. Biliyorsunuz ki artık web sitesinde içerik üretmek yani sosyal medyada içerik üretmek gerçekten çok çok değerli. Bunun için içerik üretebileceğiniz serbest yazarlık yapabileceğiniz bir çok web sitesi var. Bunlardan yine ilk aklıma gelenlerden bir tanesi makalemarket’i ve “nasilkolay.com”.

Daha farklı alternatifleri de mutlaka vardır sizlerin de önerileri olursa aşağıya yazınun altına yorum olarak bırakmayı unutmayın. Eğer Türkçeniz güzelse, dil bilgimizi güzel kullanıyorsanız bu maddeyi dediğim gibi herkes her yaştan her işi yapan herkes aynı zamanda serbest olarak yapabilir. Çokta güzel paranızı kazanıp aynı zamanda da yine ileriki işleriniz için harika bir portfolyo oluşturabilirsiniz. Bu bahsedeceğim madde sanırım diğer maddeler arasındaki en ilginci olacak. Bir diğer para kazanma yöntemi de daha önce hiç duydunuz mu bilmiyorum ama. Sanal para madenciliği. En bilineni olan bitcoin ile sanal para madenciliği yaparak para kazanabilirsiniz. Bill Gates ve bir çok ünlü internet girişimcisi de bitcoin’in yükselişinin engellenemeyeceğinden bahsediyorlar. Hatta IMF başkanı Christine Legarde yakın zamanda bitcoin’in güçlü olmayan ülkeler için para birimi olabileceğini ve göz ardı edilmemesi gerektiğini söylemiş. Bunun için ihtiyacınız olan gerçekten iyi bir bilgisayar ve ekran kartı. Eğer iyi bir oyun bilgisayarı ve sağlam bir ekran kartına sahipseniz bilgisayarınıza indireceğiniz bir yazılım ile sürekli arkada çalışacak o, sizin hiçbir şey yapmanıza gerek kalmayacak.

Bu şekilde ufak rakamlarla bunun altını çizmem gerekiyor çünkü gerçekten bitcoin ve bu tarz böyle sanal paralar geleceğin paraları olduğu için son derece değerliler ve dolayısıyla kazançlarınız ilk etapta gerçekten . şeklinde çok minik şeyler olacaklar. Ama paralarınızı harcamayıp biriktirirseniz gerçekten ileride çok çok değerli olabileceğini söyleyebilirim. Kullanmadığınız eşyalarınız satmakta artık günümüzde gerçekten başlı başına bir iş. Biliyorsunuz ki bir çok ikinci el ve vintage web sitesi var. İsterseniz kıyafetlerinizi isterseniz odanızdaki mobilyalarınıza kadar bir çok kullanmadığınız eşyanızı satarak değerlendirebilirsiniz. Hatta bunu bir işe bile çevirebilirsiniz. Örnek veriyorum Başka vintage ya da ikinci el sitelerden bu ürünleri satın alıp temizleyip çok daha iyi bir hale getirip aldığınızdan daha fazlasına da satıp kar elde edebilirsiniz. Mesela kıyafet ile ilgili Gardrops’u kullanabilirsiniz. Eşyalarınızla ilgili ya da yine kıyafetleriniz ile ilgili Letgo’yu kullanabilirsiniz. Artık günümüzde gerçekten çok fazla ikinci el ve vintage web sitesi var.

Herkes kullanmadıkları eşyalarını burada satıyorlar. Hem evinizde kullanmadıklarınızı boşaltmış olursunuz aynı zamanda da bu sayede para kazanmış olacaksınız. Özel ders vermek. Özellikle son dönemlerde bir çok kahve zincirlerinde ve marketlerde büyük panoları görmüşsünüzdür. Bu panoları mutlaka kontrol edin. Hem ders vermek isteyenler hem de ders almak isteyenler için bu tarz duyuru panoları çok çok yararlı oluyor. Eğer okulunuzda okuduğunuz bir bölümde çok iyiyseniz örnek veriyorum matematiğiniz çok iyidir ve üniversitede matematik ile ilgili bir bölüm okuyorsunuzdur. Küçük öğrencilere ya da matematiğini geliştirmek isteyenlere de olabilir. Matematik dersi verebilirsiniz. Güzel sanatlar ile ilgili piyano çalabiliyorsanız, flüt çalabiliyorsanız keman çalabiliyorsanız, aklınıza ne geliyorsa. Spor yapıyorsunuzdur, pilates öğretmenisinizdir yoga eğitmenisinizdir, aklınıza ne geliyorsa. Bunda gerçekten hiçbir sınır yok. Yetkinliğiniz ile ve hobileriniz ile alakalı sizden ders almak isteyen insanlara bu anlamda özel ders verebilirsiniz.

Ve bu duyuruları da yine bu bahsettiğim kahve zincirlerindeki ve marketlerdeki panolara asabilirsiniz. Üniversite öğrencisiyseniz okulunuzda da çalışabileceğinizi mutlaka biliyorsunuzdur. Ama ben yine de hatırlatmış olayım. Tabii ki okulunuzun imkanlarına göre değişecektir ama aklıma ilk gelenleri söyleyeyim. Okulunuzdaki kütüphanede çalışabilirsiniz eğer medya öğrencisiyseniz örnek veriyorum yazı editörlüğü yapabilirsiniz. Yemekhanede çalışabilirsiniz, ya da öğrenci işlerinde çalışabilirsiniz. Bunlar içinde mutlaka yine öğrenci işleriyle iletişime geçip hangi işleri yapabileceğinizi öğrenmeyi unutmayın. Eğer ikna yeteneğinize güveniyorsanız mutlaka bu işi çok seversiniz. Büyük şehirlerde işlek caddelerde yanınıza yaklaşıp sizinle anket yapmak isteyen ya da bir konuda fikrinizi almak isteyen gençlere mutlaka rastlamışsınızdır. Ben şahsen mümkün olduğunca eğer vaktim varsa bu anketleri cevaplamayı seviyorum. Çünkü biliyorum ki öğrencilerde bu işten para kazanıyorlar. Eğer ikna yeteneğinize güveniyorsanız ya da tam tersi insan ilişkilerinde çok iyi değilim birazcık daha insan ilişkilerimi kuvvetlendirmek ve katkı sağlamak istiyorum diyorsanız kesinlikle internetteki iş ilanı veren sitelere gidip anketörlük ile ilgili ilanlara bakabilirsiniz. Gerçekten onlarcası var.

Sadece biraz fazla yürüyeceksiniz ve biraz zor bir iş insanları ikna etmek zor olduğu için ama gerçekten insan ilişkilerinize çok katkı sağlayacak. Aynı zamanda da yaptığınız her anket başına para kazanabileceğiniz çok tatlı bir iş. Gezerek para kazanmayı ister miydiniz? Belki de bu serinin içerisindeki en eğlenceli para kazanma yöntemlerinden bir tanesi kesinlikle köpek gezdirmek. Eğer köpekleri seviyorsanız, köpeğini gezdirmeye vakti olmayan ne yazık ki çok yoğun çalışan kişilerin köpeklerini gezdirerek de para kazanabilirsiniz. Bununla da ilgili zaten Google’a köpek gezdirmek yazdığınız zaman çıkan sonuçlara gerçekten inanamayacaksınız. Bayağı büyük bir açıkmış ve insanların gerçekten talebi olan bir meslekmiş bu. Bununla ilgili Unisbul’a girebilirsiniz. Bu arada onun da linkini aşağıda vereceğim. Sadece köpek gezdirmek değil bir çok farklı ilanla da karşılaşacaksınız orada. Yine armut.com’da da bu tarz ilanlara çok rastladım. Kendinizi anlatan bir ön yazı yazıyorsunuz hayvanları ne kadar sevdiğinizden köpeğe ne kadar iyi bakabileceğinizden bahsediyorsunuz ve bu ön yazınıza istinaden de köpek sahipleri size bir teklifte bulunuyorlar. Sizde eğer tekliflerini beğenirseniz köpeklerini her gün artık hani saatleri neyse ona göre gezdiriyorsunuz ve karşılığında da para alıyorsunuz.

Bence hem çok keyifli hem de son derece sevimli bir iş. Part time olarak kafelerde, kahve zincirlerinde de çalışabilirsiniz. Bu gerçekten çok ciddi bir uzmanlık gerektirmiyor. Çok kısa süreli bir eğitim ile de barista olabilirsiniz. Bununla beraber birde bir iş olanağından daha bahsedeceğim. Bizzat gördüğüm ve yine çok sevimli bulduğum bir iş. Genelde alışveriş merkezlerinde böyle hep en alt katlarda çocuk oyun eğlence merkezleri olduğunu mutlaka görmüşsünüzdür. Geçen hatta bende Melisa’yı götürdüm. Çok tatlı gencecik üniversite öğrencisi ablalar ve abiler hem çocuklarla çok güzel vakit geçirip aynı zamanda da para kazanabiliyorlar part time olarak çalışıp. İşte okulunun zamanlarını ona göre ayarlıyor. Bu da çok güzel bir iş imkanı. Bu tarz eğlence merkezlerinde part time olarak çalışmak isterseniz de yine internetteki iş arama sitelerine mutlaka bakın. Ben daha yeni baktım bu yazıyu hazırlamadan önce. Bir çok bu alanla ilgili iş ilanını mutlaka göreceksiniz.
Öğrenciler ve Yeni Başlayanlar İçin Evden Para Kazanma Yöntemleri_0.jpg
Öğrencilerin kesinlikle en sevecekleri para kazanma yollarından bir tanesi de konserlerde ve festivallerde görevli olarak çalışma. Gelen kişilere yer gösterebilirsiniz, bilet kesebilirsiniz aklınıza gelebilecek her alanda yine konser ve etkinliklerde ve festivallerde çalışabilirsiniz. Bunun için de bu büyük festivalleri ve konserleri organize eden firmaların insan kaynakları bölümlerine CV’nizi atabilirsiniz. Stantlarda görevli olmakta yine öğrencilerin aslında çok hakim oldukları bir konu. Aklınıza ne geliyorsa. Dönemsel fuarlar olabilir, alışveriş merkezlerinde olabilir. Biliyorsunuz bazen marketlere gittiğiniz zaman bir markanın yeni çıkan bir ürününün lansmanını yapmak için böyle denemelerini denetiyorlar bize marketlere gittiğimizde. Yani bunu aslında genel olarak böyle stant görevliliği olarak toparlayabiliriz. Bunun için de yine kendi CV’nizi oluşturabileceğiniz bir çok web sitesi var. Etkinlikcim.com’da kendi CV’nizi oluşturup gelen teklifleri değerlendirebilirsiniz. Ya da yine internette iş bulma sitelerinde bu alanla alakalı gerçekten onlarca ilan var. Bunları da mutlaka değerlendirin. Hem çok kısa süre kalıyorsunuz orada yani. O gün işte fuar kaç saatse, saat kalıp gün hafta sonunuzu da aynı şekilde değerlendirebiliyorsunuz. Genelde hepsi hafta içi de olmuyor, hafta sonu da olduğu için hafta içi hani okulu olanlar bu tarz böyle fuarları vesaireleri alışveriş merkezlerini hafta sonu olarak da değerlendirebilirler. Umarım yazımı faydalı bulmuşsunuzdur.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*