Nissan gerçekten hatır soran tek marka!

Nissan’ı tersten okuduğunuzda nasıl olduğunuzu soran tek marka şakasına mutlaka denk gelmişsinizdir. Tamam, espri kötü olsa da marka bize tıpkı sloganındaki gibi inovasyonun heyecanlandırdığı bir yolculuk vaat ediyor. BÎR markanın duygulara hitap etmesi nasıl olur? Bu o firmanın en tepesinden başlar, tepedeki kişi kararlarını rakamlara ek olarak duygularıyla, güçlü iletişimiyle, müşteri geri dönüşlerini ‘en iyisini ben bilirim’ demeden dinleyip alabiliyorsa bu değerler önce o markanın çalışanlarına, sonra bayilerine ve oradan da müşterilerine bulaşır. Sıradan yöneticiler unutulur, duygulara hitap edenler ise o şirketin kültürünü değiştirir. Ben işte geçen hafta böyle bir genel müdür ile tanıştım. Dünyada yılda 5.4 milyon adet araç satan Nissan, Ekim 2015’te Türkiye’ye iddialı bir giriş yaptı. Bundan önce ülkemizde distribütörlükle temsil edilen global marka ülkemizin potansiyelini görüp geldi. Bu kararın arkasındaki isim ise 23 senelik uzun bir otomotiv sektörü tecrübesi bulunan Sinan Özkök. Renault’nun mutfağında yetişmiş, Fransa’da bölge müdürlüğü yapmış, elbette olmazsa olmaz satış yapmış ve yönetmiş yeni bir genel müdür olarak atandı Nissan’a…Nissan 2015 yılını 26 bin 400 adet satışla kapadı. 2016 yılı hedefleri ise 29 bin adet.

Özkök, kendi markası için yüzde 10 artış hedefliyor. Yeni Nissan Pulsar ile SUV harici geniş aile otomobili müşteri segmentine de 60 bin liradan başlayan fiyatlarla giriş yapan marka, bu modelden sene sonuna kadar toplam 2 bin 500 adet satmayı hedefliyor. 1.89’luk boyumla önce sürücü koltuğuna oturuyorum ve koltuğu en arkaya alıyorum. Sonra arka koltuğa geçiyorum ve dizlerimin ön koltuğa değmediği tek otomobille tanışmış oluyorum. Bu genişlikte bir iç hacim sunan C sınıfında başka bir otomobil yok. Diğer güçlü tarafı ise düşük yakıt tüketimi, yani tipik bir Türk ailesinin dikkat ettiği iki unsurda yeni Nissan Pulsar’da var. Tasarım olarak baktığımızda da dünyada kendi segmentini yaratan lider Nissan Qashqai’nin kaslı ve güçlü görünüm özelliklerini de alan yeni kardeşi ‘aileye’ bu sınıfta yeni bir soluk getirecek gibi gözüküyor. _ SONUÇ: Nissan, yeni genel müdürleri Sinan Özkök’ün kaptanlığında 2018-19 satış adetlerini 40 binin üzerine çıkarmayı planlıyor. İletişimi kurum kültürünün merkezine konumlayan Özkök, önceliğin verimlilik ve severek daha fazla çalışmak olduğu yeni bir gemiyi son hız yola çıkarmış. Çektiğim fotoğraftan başarının kaçınılmaz olduğu sonucuna varıyorum… Nissan Genel Müdürü Sinan Özkök, “Türkiye’de lider Japon marka olmayı hedefliyoruz” diyor.

Nissan gerçekten hatır soran tek marka!_4.jpgNissan gerçekten hatır soran tek marka!_6.jpgNissan gerçekten hatır soran tek marka!_0.jpgNissan gerçekten hatır soran tek marka!_5.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


5 + 5 =