Ne İş Yapsam Diyenlere Özel Karlı İş Fikirleri

Tekmile Bıçak Fedakar Arı

13 yıl önce eşini kaybeden Bıçak’ın Merzifon’da çalışan bir oğlu ve kendisiyle yaşayan bir kızkardeşi ile zihinsel engelli bir kızı var. Zaman zaman saç üstü diye adlandırdıkları haşhaşlı saç ekmeklerinden yaptığı,

Arı Kadınlar’ın bir pikniğine davet edilmiş geçen yıl. “Yedik içtik eğlendik. Halaylar çekildi. Konuşmalar yapıldı. ‘Ah ne güzelmiş’ dedim. O kadar hoşuma gitti ki. Sonra Hocam (Bingül Alış) beni isteyince ‘varım’ dedim” diye anlatıyor kooperatife katılmasını. Arı Kadınların dostluğu ona büyük bir güven vermiş. “Köyde herkesin işine koşardım. Şimdi kendi işimi yapıyorum diye boşluğa düştüler biraz” diyor gülerek. Ayda bin 5002 bin lira arasında bir geliri var.

Hayali sağlığında çocuklarına bir ev alabilmek.

Ancak işin parasal kısmı bir yana sürdürülebilirlik, hijyen sistemi ve pazarlama alanlarında gelişmeleri için danışmanlık yapmışlar; marka ve ambalajlama konularında farklılaşmaları için de profesyonel eğitimler almalarını sağlamışlar.

Arı Kadınlar’ın Merzifon’daki Amesia dükkanları dışındaki en önemli satış noktası BTA’nın Tadında Anadolu restoranı. Biri Samsun’da biri Eskişehir Yolu üzerinde olmak üzere iki ayrı yere daha ürün veriyorlar. Samsun ve Ankara’dan başka talepler de gelmiş. Ancak biraz temkinli büyümek zorundalar. Merzifon’un dağ köylerinden gelen ahlat, kuşburnu, madımak gibi yaban ürünler mevsimlik. Üretimlerini sürekli artırsalar da aniden büyük miktarlara çıkmaları zor. Ancak çok hızlı büyüyememek gibi bir dertleri de pek yok.

Zaten aslında kooperatif kurulalı daha bir yıl olmuş. Bingül Alış’ın gönüllü çalışmalarıyla toplantılar yapıp biraraya gelmeye başlamaları ise daha eskiye, 2011’e dayanıyor. Hemen hepsinin “Doğru düzgün konuşmayı, kendimizi ifade etmeyi ondan öğrendik” dedikleri Alış, Arı Kadınlar’ın kurumsal marka kimliğinin bir parçası haline gelen bir örnek pembe tişörtleriyle, çiçekli şalvarlarının da fikir annesi.

Bir diğer kahramanları da Güner Aslan. Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Güner Aslan, birlik bünyesinde bazı Avrupa Birliği projeleri yaptıklarını anlatıyor. Kooperatif de bu projelerden birinin sonucu. Aslan, Arı Kadınların Birliği’nin “kendi kanatlarıyla” uçmaya başlamasından çok memnun ve gurur duyuyor. Birlik 2010’da 322 bin euro bütçeli bir AB sosyal sorumluluk projesi yürüterek köy kadınlarını sigortalı çalışma konusunda bilinçlendirmeye başlamış. “Tam 9 bin 544 kadına ulaşıp eğitim” verdik diyor Aslan. Kadınlara hakları anlatılmış, devletin teşvik imkanı ile aylık 150 liraya tarımsal sigortadan yararlanabilecekleri söylenmiş. O kadar başarılı olmuşlar ki 2 bin 183 kişi Sosyal Güvenlik Kurumu’na kaydolmuş. “Bu bölgeden birden bire böyle bir artış olduğunu dikkatlerini çekince Ankara Sosyal Güvenlik Genel Müdürü çağırıp bunu nasıl yaptığımızı sordu” diyor Aslan.

Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Güner Aslan, Arı Kadınlar’ın örnek bir proje olduğunu söyleyerek Burdur, Maraş gibi birçok ildeki başka birliklerden bilgi almak için ziyaret edildiklerini anlatıyor.

Arı Kadınlar’ın kooperatifine ait Amesia dükkanında yine bir Arı Kadın Sevda Yılmaz çalışıyor. İki çocuk annesi Yılmaz işe başladıktan sonra yakın zamanda ehliyet de almış.

Sigorta yaptırmaları için çağrıda bulundukları kadınların 150 liralık sigorta bedelini ödeyebilmeleri için de birşeyler yapmaları gerektiğini düşünerek kadınlara 2 bin saate yakın eğitim aldırmışlar. Peynir yapımı, markalaşma, kooperatifçilik gibi konularda eğitimlerin sonunda ürünlerin satılabilmesi için bir şirket kurmak gerekmiş. 2011’de birlik

Ne İş Yapsam Diyenlere Özel Karlı İş Fikirleri_10.jpgNe İş Yapsam Diyenlere Özel Karlı İş Fikirleri_0.jpgNe İş Yapsam Diyenlere Özel Karlı İş Fikirleri_3.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


20 − 18 =