Müzikten Para Kazanılırmı?

Menajeri, genç Oseary’ye Madonna ile birlikte kurduğu Maverick Records’da iş verdi. 1990’larm ortasında Oseary yetenek avcılığından başkanlığa yükseldi; şirketin kadrosunda Muse ve Alanis Morissette gibi isimler bulunuyordu. “Aslında çok benzer bir iş yapıyorum” diyor Oseary, “yeteneği keşfettikten sonra onun müziğini, vizyonunu pazara taşımasına yardımcı oluyorum.”

Yeni şirket mikrobunu kapan Oseary, 1990’ların sonlarında Pasadena merkezli kuluçka şirketi Idealab için 1 milyar doların üzerinde kaynak bulmayı başaran Bili Gross ile bir ilişki geliştirdi. Ama 2000’de piyasa çöktüğünde Gross’un yeni gelişen birçok teknoloji şirketi halka açılma planlarıyla birlikte silinip gitti -bu arada bütün parasını yatıran Oseary’nin milyonları da uçtu. Daha da kötüsü, eski CAA çalışanı Seth Rodsky, Oseary’ye 50 Cent’i zengin edecek ve Kutcher’a ilham verecek Vitamimvater anlaşmasına yatırım yapma şansı tanıdığında Oseary bu teklifi reddetti.

Aynı dönemde Burkle ile tanıştı; Burkle ona Idealab fiyaskosu sayesinde 27 yaşında çok önemli bir ders aldığını söyledi. Oseary kısa bir süre sonra Madonna’nm menajerliğini üstlendi ve toplam cirosu 600 milyon doları bulan dünya turnelerinde şarkıcıya rehberlik yaptı. Rodsky 2008’de Vita Coco’ya yatırım yapma teklifinde bulunduğunda Oseary 1,2 milyon dolarlık bir çek yazdı. Şirketin değeri 2007’de 28 milyon dolar iken bir yıl içinde 664 milyon dolara yükselmişti. Oseary, Groupon’dan da iyi para kazandı. Yeni şirket fonlamada işin derinlerine daldıkça Silikon Vadisi’nde eğlence sektörünün pek iyi temsil edilmediğini keşfetti. “Bizim cemaatten bu işi yapmakla kalmayıp beni bile alt eden ve her seferinde doğru anlaşmaları bulan tek bir kişi vardı” diyor Oseary, “O da Ashton’dı.” Oseary güçlerini birleştirmeyi teklif etti, Kutcher da kabul etti.

Kutcher ve Oseary, Burkle ile birlikte 2010’da A-Grade Investments’ı kurdu (fonun ilk üç harfi kurucuların ilk adını temsil ediyor). Milyarder Burkle, 8 milyon dolar katkıda bulundu ve arka ofisinin kullanımına izin verdi; Kutcher ve Oseary de buna kendi ceplerinden l’er milyon dolar ekledi. A-Grade’in yazdığı ilk çeklerin miktarı 50-100 bin dolar civarındaydı; sonrasında bu rakam yavaş yavaş yedi hanelere çıktı. Üçlü, hedefledikleri şirketlerde üç temel karakteristik arıyordu: Etkin bir şekilde birlikte çalışmak istedikleri cazip kurucular; zaman tasarrufu sağlamaya ya da zamanı zenginleştirmeye dönük sorun çözücü bir hedef tamını; üçlünün katılımıyla daha da güçlenecek bir iş modeli.

“Aslında bir taksi şirketine değil, otomobil sahibi olma nosyonuna yatırım yapıyorsunuz. Bu çılgınca bir şey. Ve Uber’in sahip olduğu hız ve potansiyelin sebebi de bu.”

Bunlardan biri şarkı sözü ve edebiyatı sitesi Genius idi (daha önceki adıyla Rap Genius). A-Grade, kuluçka şirketi Y Combinator’dan “mezun olması”nın ardından firmanın ilk büyük yatırımcısıydı. Sitenin kurucularından ilan Zechory o günleri şöyle anlatıyor: “Kaynak bulmaya çalışmıştık ama herkes bunun ne kadar zorlu bir iş olduğunu; yatırımcıların genelde bekleme ve diğer yatırımcıların ne yaptığını görme eğilimini taşıdığını bilir.” Kutcher muazzam sosyal medya etkisini harekete geçirerek -kendisi 1 milyon takipçiye ulaşan ilk Twitter hesabının sahibi- izleyicileri siteye çekmeyi başardı. Kullanıcı sayısı artınca Andreessen Horowitz siteye 2012’de 15 milyon dolarlık yatırım yaptı. A-Grade’in yatırım yaptığı dönemde firmanın değeri 10 milyon dolardı; bu rakam o günden bu yana çift haneli bir çarpanla arttı.

Kutcher’in kariyer değişikliği ilgi çekmeye de başladı (New York Times kendisini “Silikon Vadisi’nin ütopyacı dilinde uzmanlaşan yakışıklı bir şapşal” olarak nitelendirdi). Menajerlerinin sözünü dinlemenin Kutcher ve Oseary geçen 10 yılda kendi baslarına ya da fonlarıyla birlikte birçok yatırım yaptı. Tablo bu yatırımlardaki karnelerini ve mevcut durumlarını gösteriyor.
Müzikten Para Kazanılırmı?_5.jpg
ötesinde konu hakkında fazla bir bilgisi olmayan Justin Bieber ve Lady Gaga gibi ünlü yatırımcılarla birlikte adı geçiyordu. “Bugünlerde bizim sektörde çok sayıda ünlü ‘turist’ bulunuyor” diyor geçen yılki Midas Listesi sayısının kapağını süsleyen milyarder yatırımcı Chris Sacca, “Meşhurlar pastadan bir dilim kapmak için etrafta dolaşıyor ama
Kutcher aynı zamanda bir ilki temsil ediyor: Kendisi, reklam karşılığında hisse almanın ya da şöhretini anlaşmalara erişim için kullanmanın ötesinde başkalarının parasını yöneten bir ünlü. Bunu A-Grade’in parlak sicili sayesinde yapabiliyor: Kutcher, Oseary ve Burkle 2011 ’de Airbnb’ye 2,5 milyon dolar yatırdı; hisselerinin şu anki değeri 90 milyon dolar. Üçlü Uber’e de iki ayrı seferde toplam 500 bin dolarlık yatırım yaptı; yatırımlarının şu anki değeri 60 milyon doların üzerinde.

Bolca yanlış adım da atıldı. Kutcher, Web tabanlı telefon hizmeti Ooma’ya ciddi para akıttı hatta kısa bir süreliğine şirketin yaratıcı direktörlüğünü bile üstlendi ama şirket halka açıldıktan kısa bir süre sonra battı. Kutcher, uçaklar için Uber uygulaması Blackjet’te de büyük bir hüsran yaşadı. A-Grade de online moda üssü Fab.com’a yatırım yaptı; şirketin değeri, kağıt üzerinde 1 milyar dolara kadar çıktıktan sonra 15 milyon dolara düştü.

Risk sermayesi aynen Hollyvvood ve müzik sektörü gibi bir “hit işi”. Ama Uber ve Airbnb gibi talih kuşlarını hariç tuttuğunuzda bile A-Grade’in performansı 3,3x gibi sağlam bir seviyede seyrediyor. Bunun nedeni de fonun yaptığı diğer kazançlı yatırımlar.

Maybe You Like Them Too

Yorum Yaz

22 + = 28