Mobil Oyunlardan Para Kazanma

Ünlülere dayalı mobil oyunlarda başı çeken şirket, Kardashian ve Katy Perry’nin oyunlarının ardındaki San Francisco merkezli geliştirici Glu Mobile. Çinli teknoloji devi Tencent’in de ortakları arasında yer aldığı Glu, yıldız müşterilerine büyük yatırım yaptı: 2016’teki 249,9 milyon dolarlık cirosunun yüzde 30’u adında bir ünlünün ismi geçen oyunlardan geldi (buna Kim Kardashian: Hollywood’un yarattığı 71.8 milyon dolarlık gelir de dahil).

Glu’nun gizli sosu: “Yüksek yaşam süresi değerine sahip olduğunu bildiğiniz ve paraya dönüştürülmesi kolay bir oyun motorunu alın ve onu turboşarjlamanın bir yolunu bulun” diyor Genel Müdür Niccolo de Masi. Turboşarjlamaktan kasıt, muazzam sosyal takibi bulunan bir ünlüyü test edilmiş ve kendi özellikleriyle zaten başarılı olmuş oyunların üzerine bindirmek.

“Kim Kardashian: Hollywood” sıfır numaralı bir hastaydı. Hayatına “Stardom: The A List” (2011) ve “Stardom: Hollywood” (2013) olarak başladı; oyuncular kazandıkları puanlarla şöhrete ulaşmaya çalışıyordu. 2013’teki pik noktasında bile” Stardom: Hollywood”un sadece 250 bin aktif günlük kullanıcısı vardı ama geliştiriciler bunların büyük bir bölümünün para harcadığını biliyordu 500 bin küsur indirmeden gelen para 2,5 milyon dolardı; bu da indirme başına 5 dolar anlamına geliyordu. “Bir Kim takipçisinin temel fantezisinin tam da Stardom oyunundaki şey, yani şöhrete ulaşmak olduğunu çabucak fark ettik” diyor de Masi. 2013 yazında Kardashian’m temsilcisini aradılar, o da oyunu Kardashian’a götürdü.

“Büyürken bilgisayar oyunlarına bayılırdım” diyor Kardashian, “Hatırlıyorum, Kanye’ye ‘Bunu yapmalı mıyım?’ diye sordum. O da ‘Evet’ dedi. Kanye müzik işine öyle girdi zaten, bilgisayar oyunları için müzik hazırlamak, bilgisayar oyunları yaratmak istiyordu.” Ama Kardashian hala temkinliydi: “İnsanların gerçekten hayatımı taklit edip etmeyeceğini merak ediyordum.”

Her zaman imajına düşkün olan Kardashian için kendi sanal karakterini kontrol etme şansı reddedilemeyecek kadar iyi bir şeydi. Sonbahar sonunda Kardashian ve Masi, yıldızın annesi/menajeri Kris Jenner tarafından hazırlanan bir sözleşmeye imza attı. Sözleşme, kaynaklara göre Kardashian’a düşük altı haneli bir minimum garantinin yanısıra platform ücretleri düşüldükten sonraki gelirden yüzde 40 gibi muazzam bir pay veriyordu (Glu bu rakamı reddediyor).

Ayrıca Kardashian, editoryal onay hakkına sahipti; oyundaki giysi fikirlerine son şeklini vermesi ve her hikayeyi onaylaması bir yılını aldı. “Her bir kıyafeti, göz kaleminden saç modeline, renk tonuna kadar” bizzat onayladığını söylüyor Kardashian ve hala da öyle yapıyor. “Mesajlarıma kendi çalışanlarımdan daha hızlı yanıt veriyor” diyor Masi.

Oyun piyasaya çıktığında, Kardashian gelen olumlu tepkilerden başının döndüğünü anlatıyor.

Yasal öğrenim süresi boyunca kesintisiz burs imkanıma içi satın almalarla para kazanıyor bunlar oyuna çeşitli unsurlar ekleyen ve oyunu taze tutan küçük ekstralar. Bu durumu göz önüne alan Kardashian sanal etkinlikleri gerçek yaşamdaki etkinliklerle senkronize etmeye başladı: Oyun karakterlerini Kardashian ile aynı günde Punta Mita, Meksika’ya götürmek gibi. “Bütün amaç, oyunun olabildiğince aynı zamanda hatta canlı geçtiği hissini vermek” diye açıklıyor Kardashian bunu, “Glu’ya bir bikini veriyorum ve ‘acele edin hemen bikinin bir modelini hazırlayın çünkü bunu giyeceğim, siz de oyunda canlı olarak kullanabilirsiniz’ diyorum.” Tatilleri ve iş gezilerini de uygulama içi etkinliklerle uyumlandırmışlar ve hayranlar buna bayılmış.

Mobil Oyunlardan Para Kazanma _2.jpgMobil Oyunlardan Para Kazanma _3.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


− 2 = 5