Migros, 800’e yakın işlem sunucusunu HPE Blade sistemi üzerinde konsolide etti

MİGROS

Hedef Büyük miktarda veriyi hızlı ve doğru şekilde işleyebilmek, veri güvenilirliği sağlamak üzere sanallaştırılmış ve konsolide edilmiş bir veri merkezi oluşturmak.

Yaklaşım

Migros, sanallaştırma projesini Hevvlett Packard Enterprise imzalı Blade şaseler ve sunucularla gerçekleştirmeyi tercih etti.

IT’nin Kazandıkları

• Veri merkezi performansı önemli ölçüde artırıldı.

• Sistemin çalışırlık süresinde önemli avantajlar kazanıldı.

• Veri güvenilirliği iyileştirildi işletmenin Kazandıkları

• Mekan ve maliyet anlamında tasarruf sağlandı.

• İş gücünden tasarruf edildi.

• Müşteri memnuniyeti artırıldı.

Bir bakışta HPE çözümleri Donanım

• 8 adet full C7000 Blade şase

• 64 adet BL460c Gen9 sunucu

• 32 adet BL660c Gen8 sunucu

Türkiye’nin 72 ilindeki 1499 mağazasından, kasa sistemleri sayesinde sürekli bir veri girişine sahip olan Migros, gıda perakende sektöründe teknolojiyi en etkili kullanan şirket. Migros, yenilikçi yapısı ve teknolojiye verdiği önemle “Yeni Nesil Perakende”ye tüm unsurlarıyla öncülük ediyor. Sahip olduğu büyük verinin ve gelecek verilerin güvenliği, hızı ve verimliliği için HPE çözümlerini tercih eden Migros, bu sayede sanaliaştırmanm da avantajlarından yararlanıyor.

İhtiyaçlar

Veri merkezinde tasarruf

Perakende sektörünün 62 yılına tanıklık eden Migros, bugün yurt içinde 72 ilde 1499 mağaza, yurt dışında ise 39 Ramstore olmak üzere toplamda 1538 mağaza ile hizmet veriyor. Bugüne kadar sektörde birçok ilke imza atan Migros, sektörün büyümesine öncülük ederek birçok yeniliği uygulamaya koydu, ilk barkod, kredi kartı ile ödeme kolaylığı, elektronik yazar kasa sistemi, ilk sadakat kart uygulaması, veri ambarı, elektronik raf etiketi, B2B, Sanal Market, Jet Kasa, Sınırsız Alışveriş Kioskları, Mobil Market ve Mobil Ofis bu yeniliklerden sadece birkaçı. Migros’un attığı bu öncü adımlar, sektörün genişleyerek modernleşmesine imkan tanırken, pek çok standart oluşturdu ve modern perakendenin temellerinin atılmasında önemli rol oynadı. Migros her gün kapılarından içeri giren 1.750.000 müşterinin hem aklına hem kalbine hitap ederek müşterilerine gerek fiziksel mağaza kanalları gerekse sanal sistemler üzerinden ulaşıyor. Sahip olduğu 6000’i aşkın kasa üzerinden sürekli bir veri girişi ve işlem trafiği yaşanıyor. Dolayısıyla, devasa boyutlarda verinin işlendiği Migros veri merkezinde, son derece yüksek kapasiteli veri depolama donanımından yararlanılıyor. Bu kadar büyük ölçekte veri söz konusu olduğunda da, veri merkezinde sanallaştırma ihtiyacı ortaya çıkıyor. Migros, hem sahip olduğu büyük verinin ve

gelecek verilerin güvenliği, hızı ve verimliliğini sağlamak hem de sanaliaştırmanm avantajlarından yararlanmak için HPE Çözümlerini tercih etti.

Çözüm

8 HPE Blade şase içinde 96 adet HPE sunucu

Proje kapsamında yapılan ihtiyaç tespitinin ardından, HPE’den toplam 8 adet full C7000 Blade şase temin edilerek, bu şaselerden dört tanesinin içine 16’şar adet BL460c Gen9, diğer dört tanesine de 8’er adet BL660c Gen8 sunucu yerleştirildi. Bu şaselerin üzerinde sanallaştırma platformlarının oluşturulmasıyla, Migros depoları, mağazaları, online satış noktaları bu sunucular üzerinde verimli bir şekilde çalıştırılmaya başladı.

Faydalar

Maliyet avantajları

HPE danışmanlığında yürütülen konsolidasyon projesi sayesinde Migros veri merkezinin işlem kapasitesi artırılırken, aynı zamanda pek çok farklı maliyet kaleminden de tasarruf sağlandı. Çok sayıda makinenin işletilmesi, bakımı, İP adreslerinin yönetilmesi, network kurulması gibi süreçlerde zaman ve maliyet avantajları elde edilirken, bakım ve işletim için gereken iş gücü de sanallaştırma sayesinde azaldı.

“Migros olarak, teknolojiyi en üst seviyede kullanmaya çalışıyoruz. Bu nedenle, belirli periyodlarda teknoloji güncellemelerine ve yükseltmelere ihtiyacımız oluyor. HPE bu noktada bize yardımcı oluyor. Gereksinim duyduğumuz konularda hızla bilgi alıyor, yeni teknolojiler kullanıyor ve kendimizi sürekli güncelliyoruz. Bu açıdan da güzel bir işbirliğimiz var.”

Migros, 800’e yakın işlem sunucusunu HPE Blade sistemi üzerinde konsolide etti_3.jpgMigros, 800’e yakın işlem sunucusunu HPE Blade sistemi üzerinde konsolide etti_0.jpgMigros, 800’e yakın işlem sunucusunu HPE Blade sistemi üzerinde konsolide etti_2.jpgMigros, 800’e yakın işlem sunucusunu HPE Blade sistemi üzerinde konsolide etti_1.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


− 5 = 2