Metabolic Balance beslenme programı nedir? Kilo kontrolü neden önemlidir?

Sağlık, Doğru Beslenmeyle Başlar

Her sene yaz geldiğinde özellikle zayıflayıp ince bir görüntüye sahip olmak isteyenlere yönelik beslenme programlarına bir yenisi daha ekleniyor. Son zamanların yeni trendlerinden biri “Metabolic Balance”. Metabolizmanın ideal bir dengede çalışmasını hedefleyen bu programı yürüten Dr. Nazan Cihan bunun diyetten ziyade bir beslenme programı olduğunun özellikle altını çiziyor.

Metabolic Balance beslenme programı nedir? Kilo kontrolü neden önemlidir?

Obezite çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri. Gelişmekte olan ülkelerde, yetişkin insanların yaklaşık yüzde 65’i hem obeziteyle hem de fazla kilonun neden olduğu sağlık sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalıyor. İnsülin direnci de artık çok yaygın. Hareketsiz geçirilen uzun çalışma saatleri, yanlış beslenme, genetik sebepler insanları insülin direncine aday yapıyor. İnsülin direnci hipertansiyon, kanser, koroner arter hastalığı, diyabet, inme gibi bu beş yaygın toplumsal hastalık için büyük bir risk oluşturuyor. Ayrıca obezite karaciğer yağlanması, kalça ve dizde artroz, uyku apne sendromu, arterskleroz, erektil disfonksiyon, kalp krizi, tromboz, depresyon gibi hastalıklara sebep olarak sağlığımızı tehdit ediyor.

Bu nedenle birçok farklı diyet yöntemi geliştiriliyor, deneniyor. Bu yöntemlerin bir kısmından fayda görüyoruz, bir kısmı başarısız oluyor ama sonunda “Yoyo Etkisi” yüzünden, verdiğimiz kiloyu ne yazık ki geri alma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyoruz.

Kısacası, obeziteyle mücadele etmek için, insanın özüne dönmesi, kendi metabolizmasına uygun tarzda beslenmesi gerekiyor. Bu yüzden, metabolizmanın ideal şekilde çalışmasını amaçlayan ve bir diyet değil, metabolizma programı olan “Metabolic Balance” adı son yıllarda çok sık telaffuz edilmeye başlandı. Almanya’da Dr. Wolf Eckhart Funfuck tarafından bulunan ve geliştirilen bu program yaklaşık 30 ülkede, dokuz yıla yakın bir süredir de ülkemizde uygulanıyor.

Bu programın kan grubu diyeti veya gıda intolerans testi ile bir benzerliği var mı?

Hayır, herhangi bir benzerlik veya ilgisi yok. Kan bulgularında belirli minerallerin eksik olduğu tespit edilirse bu bileşenlerin çokça bulunduğu besinler seçiliyor. Ürik asit fazla ise ürik asit içeriği düşük olan besinler listede yer alıyor. Ayrıca kişinin karaciğer ve böbrek fonksiyon testlerine, kan şekeri düzeyine bakılıp metabolizması değerlendiriliyor.Kişiye özel seçilmiş besinler, kişiye özel miktarlarda titizlikle hazırlanarak metabolizmanın dengeye getirilmesi hedefleniyor. Bu da beraberinde kilo kontrolünü, yağ yakımını sağlıyor.

Metabolizmayı nasıl dengeliyorsunuz?

Bildiğimiz gibi vücudumuzun dengesi hormonlar tarafından sağlanır. Bu hormonlar vücut tarafından üretilebiliyorsa sorun yok. Ama kilo sorunu olanlarda üretim yeterli seviyede olmuyor. Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin ve Metabolik Sendrom olarak adlandırılan çağımızın hastalığından korunmanın yolu, vücudumuzun hormon dengesinin sağlanmasından geçiyor.

Metabolic Balance bu hormon dengesini özellikle vücudun insülin seviyesini normalleştirmeyi hedefliyor. Burada metabolik sendromu biraz açmak lazım. Karın çevresi ölçüsü erkeklerde 102 cm kadınlarda 88 cm’yi geçmemeli (WHO kriterleri). Bunun eşliğinde trigliserid denen kan yağı artışı, hipertansiyon, açlık kan şekeri artışı, HDL denen iyi kolesterol azlığı gibi kriterlerden en az ikisinin varlığı metabolik sendromu tanımlar. Ve bu kişiler dolaşım bozukluğu ile beraber ilerde kalp krizi, felç ve erkeklerde erektil disfonsiyon gibi rahatsızlıklara adaydır.

Bu programın kilo vermek dışında başka faydaları var mı?

Elbette, aslında bu bir sağlıklı beslenme programı. En çok başvuru nedeni kilo vermek olmakla beraber beslenmenin düzenlenmesiyle birlikte daha önce hissedilen yorgunluk yerini enerji artışı ve canlılığa bırakıyor. Kişi yaşam kalitesinin yükseldiğini hissediyor. Ayrıca Metabolic Balance ile yağ dokusu kaybedilirken kas ve bağ dokusu güçleniyor. Zayıflama sürecinde yüzde ve vücutta görülen kırışıklıkların ve sarkmaların bu program uygulanırken oluşmadığını gözlüyoruz. Ayrıca öğünler tamamen kişiye özel miktarlarda ve içerikte hazırlandığı için, kişi kendisi için gereken protein karbonhidrat ve yağı almış oluyor. Böylece kan şekeri ve

Metabolic Balance’ın Olmazsa Olmazları

1 Her gün üç öğün yenilmeli (çok nadir istisna yapılabilir).

2 Öğünler arasında en az beş saatlik süre olmalı.

3 Bir öğün 60 dakikadan uzun sürmemeli. İstisnai olarak sürecekse 15 dakika ara verip tekrar proteinle başlanmalı.

4 Dengeli insülin salınımı için yemeğin ilk lokması mutlaka protein olmalı.

5 Her öğünde sadece bir çeşit protein yenilmeli ve bir öğünde yenen protein başka bir öğünde yenilmemeli.

6 Son öğün saat 21:00’de bitirilmeli

7 Hergün mutlaka bir elma yenmeli.

8 Vücudun ihtiyacı olan yeterli su mutlaka içilmeli (kilo başına 35 ml). tansiyon dengelenmiş oluyor ve kişi herhangi bir açlık veya konforsuzluk hissetmiyor. Diğer taraftan diyet bırakıldıktan sonra tekrar kilo alınımı, yeterli protein ve düşük glisemik yüklü seçilmiş kombinasyonlarla önlenmeye çalışılıyor.

Bu program ne kadar sürüyor?

İki, dört ve altı aylık seçenekler var. Kişinin ihtiyacı ve isteğine göre karşılıklı karar veriliyor. Genelde dört aylığı öneriyorum. Haftalık veya 10 günde bir yapılan kontrollere gelinmesi önemli. Karın çevresindeki ölçüyü özellikle takip ediyoruz çünkü ilerde hastalık oluşturma potansiyeli olan bu yağlar…

Verilen kiloların tekrar hızla alınması pek çok kişinin sorunu. Bu konuda bu beslenme programının ne söylersiniz?

Evet bu sıkça duyduğumuz bir sorun. Buna tıpta YoYo etkisi diyoruz; beslenme yetersizliği nedeniyle aşırı yeme ve yağ oranında artış Tabi dört evreli bu programın koruma döneminde de bazı basit kurallara uyulması önemlidir.

Dr. Nazan Cihan

Metabolic Balance pogramını İstanbul’da Fulya Terrace’deki ofisinde veriyor. Cihan’a 0212 215 54 72 numara üzerinden ulaşılabiliyor.

Metabolic Balance beslenme programı nedir? Kilo kontrolü neden önemlidir?_1.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


49 − = 44