Merkez bankası enflasyon tahminini aşağı çekti

2015’İN ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 6,1’DEN YÜZDE 5,5’E İNDİRİLDİ.

Merkez Bankası, 2015’in ilk Enflasyon Raporunu geçen hafta yayınladı. Bu raporda 2015 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 6,1’den yüzde 5,5’e çekildi. 2016 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 5’te kalırken, 2017 yıl sonu enflasyon tahmini de yüzde 5 olarak belirlendi.

Merkez Bankası’nın bu yılın sonuna ilişkin enflasyon tahminini aşağı çekmesinin temel nedeni petrol fiyatlarındaki düşüş. Geçen yaz aylanndan bu yana petrolün varil fiyatı 110 dolann üzerinden 50 doların altına kadar indi. Bu sert düşüş 2014’teki enflasyonun da Merkez Bankası’nın ekim ayında yaptığı yüzde 8,9’luk taliminin altında ve yüzde 8,2 olarak çıkmasını sağlamıştı. Merkez Bankası, bu düşüş nedeniyle, ekim ayında 92 dolar olan 2015 yılı ortalama petrol varil fiyatı varsayımını 55 dolara indirdi.

Merkez Bankası, enflasyonun yıl içindeki seyrinde ise baz etkilerinin belirleyici olacağını tahmin ediyor. Baz etkilerinin ağustos ayına kadar enflasyonu düşürücü yönde, yılın kalanında ise yükseltici yönde çalışacağı öngörülüyor.

Yalnız geçen yıl enflasyonu yükselten döviz kurlarındaki istikrarsızlık hala sürüyor. Nitekim Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın Enflasyon Raporu’nun açıklandığı basın toplantısında faiz indirimine ilişkin olarak yaptığı açıklamalar, dolar kurunun geçen hafta 2,40 TL’nin üzerine çıkmasına yol açtı. Kurlardaki istikrarsızlık, Merkez Bankası’nın iddialı tahminlerini tehdit ediyor.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*